„Trzy początki. 1918/1945/1989” to tytuł nowej wystawy, którą od połowy grudnia oglądać można w Muzeum Architektury we Wrocławiu. Kuratorami wystawy są Małgorzata Devosges-Cuber oraz Michał Duda. Ekspozycja dostępna jest dla zwiedzających do 24 lutego 2019 roku.

– Architektura powstaje zwykle gdzieś pomiędzy tym, kim jesteśmy, a tym, kim chcielibyśmy być.
Być może właśnie dlatego najciekawsze zjawiska w architekturze rodzą się tuż po wielkich przełomach, na fali entuzjazmu i spektakularnych projekcji przyszłości. Wiek dwudziesty obfitował w tego rodzaju wydarzenia. Architektura – zarówno rozumiana jako tworzenie środowiska dla codzienności, jak i widziana jako wielkoskalowa scenografia, mająca być budulcem narodowej tożsamości – za każdym razem odgrywała ogromną rolę w kreowaniu współczesności
– piszą organizatorzy wystawy.

Trzy początki. 1918 1945 1989-wystawa w Muzeum Architektury. Zabudowa Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej

– Setna rocznica odzyskania niepodległości prowokuje do przyjrzenia się trzem węzłowym momentom dwudziestowiecznej historii Polski. Lata 1918, 1945 i 1989 przyniosły ogromne zmiany na każdej z możliwych do prześledzenia płaszczyzn. Chociaż budynki nowych władz, domy nowego społeczeństwa i świątynie nowej sztuki powstające w tych trzech okresach polskiej historii różniły się fundamentalnie, łączyło je jedno – wiara w możliwość zbudowania nowego świata, w opozycji do tego, co minione. Przyglądając się momentom następującym tuż po przełomach, obserwując nie tylko zrealizowane budynki, ale także śledząc plany tych, które nigdy nie powstały i badając towarzyszący im przekaz medialny – spróbujemy zarysować obraz dążeń i przemian polskiej architektury ostatniego stulecia – stwierdzają organizatorzy.

Muzeum otwarte jest od wtorku do niedzieli od 10:00 do 18:00. Bilety kosztują 7 i 10 zł, w środy wstęp wolny. Muzeum dostępne jest dla osób z niepełnosprawnością ruchową.

Trzy początki. 1918 1945 1989-wystawa w Muzeum Architektury. Widok ogólny

Autor: Ola Sopuch
Zdjęcia: mat. prasowe