17 września 2011 r. na Wyspie Bielarskiej odbyła się druga edycja Wyścigów na Łodziach Smoczych – Tumski Cup.

Organizatorami przedsięwzięcia byli: Stowarzyszenie Kultury Fizycznej – Klub Sportów Wodnych i Rowerowych PEGAZ, Wicemistrz Olimpijski Paweł Rańda, Hotel Tumski,oraz Fundacja Pro Culturae Bono.

Impreza jest kontynuacją tradycji Wrocławskich Wyścigów na Łodziach Smoczych.

Wyścigowi Smoczych Łodzi zawsze towarzyszą emocje / fot. DW

Największą atrakcją zawodów była obecność polskich mistrzów oraz wicemistrzów olimpijskich z Pekinu – czwórki podwójnej i czwórki bez sternika wagi lekkiej: Pawła Rańdy, Miłosza Bernatajtysa, Łukasza Pawłowskiego, Łukasza Siemiona, Marka Kolbowicza, Adama Korola, Konrada Wasilewskiego i Michała Jelińskiego.

Kulminacyjnym punktem zawodów był rewanżowy wyścig pomiędzy Reprezentacją Wioślarskich Mistrzów Olimpijskich pod wodzą Pawła Rańdy, a drużyną Mistrzów Polski – Wrocławskich Smoków. W zeszłym roku górą okazali się bardziej doświadczeni w wyścigach Wrocławscy Smokarze ale w tym roku Olimpijczycy postawili twarde warunki Smokarzom i w zacięta walka trawała do samej mety. Sędziowie nie mieli wątpliwości, że w Tumski Cup 2011 zwyciężyli Olimpijczycy. To dobry prognostyk dla naszych zawodników przed olimpiadą w Londynie już za rok!

Tumski Cup 2011 to dodatkowe emocje również dla kibiców, którzy mieli możliwość dołączenie do drużyny mistrzów dzięki ogłoszonemu w Gazecie Wyborczej konkursowi na najlepsze hasło dla Tumski Cup.

Otwarta formuła imprezy zachęca do udziału nie tylko przedstawicieli firm i organizacji ale również mieszkańców Dolnego Śląska.

Na zakończenie zawodów odbyło się uroczyste wręczanie medali oraz pucharów.
I miejsce oraz Puchar Prezydenta Miasta Wrocławia zdobyła załoga Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji,
II miejsce
 oraz Puchar Marszałka Województwa Dolnośląskiego zdobyło Klecińskie Towarzystwo Wioślarskie,
III 
miejsce oraz Puchar Wojewody Dolnośląskiego trafił w ręce firmy Continum SA.

Dodatkowe puchary trafiły w ręce Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci za Ambicję i Wolę Walki ufundowany przez Dolnośląską Organizację Turystyczną oraz puchar za Niepowtarzalny Styl ufundowany przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Puchar za zwycięstwo w wyścigu pokazowym Mistrzowie Olimpijscy przekazali dla Wrocławskiego Hospicjum dla Dzieci.

Ale Tumski Cup to nie tylko wyścigi ale również liczne imprezy towarzyszące – kiermasze, gry i zabawy dla dzieci oraz prezentacje środowisk związanych ze sportem i rekreacją.
Podczas trwania imprezy kibice mogli wziąć udział w konkursach i zabawach na ergonometriach, w konkursie organizowanym przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej „Bądźmy wodoodporni”.

Tumski Cup to przede wszystkim wspaniała zabawa zarówno dla kibiców jak i dla zawodników, ale również promocja Dolnego Śląska poprzez pokazanie walorów sportowo-rekreacyjnych Odry oraz popularyzowanie rzeki jako miejsca rekreacji, aktywnego spędzania czasu i spotkań mieszkańców. Zawody na Łodziach Smoczych zgromadziły sporą widownię złożoną z miłośników sportów wodnych, turystów i mieszkańców Wrocławia a kibice żywo reagowali na zmagania na rzece i dopingowali swoje drużyny.

Patronat honorowy:
Wojewoda Dolnośląski Marek Skorupa
Marszałek Województwa Dolnośląskiego Rafał Jurkowlaniec
Prezydent Miasta Wrocławia Rafał Dutkiewicz
Dolnośląska Organizacja Turystyczna.

Tegoroczna impreza odbyła się dzięki wsparciu, jakiego udzielili: Alior Bank Private Banking, Dolnośląska Spółka Gazownictwa, ARW Focus, Wyższa Szkoła Zarządzania Edukacja i Torf Corporation. Sponsorami nagród było również Wrocławskie ZOO, Avon Cosmetics oraz Wrocławski Park Wodny.

Wsparcie medialne:  Telewizji TeDe, „Gazeta Wrocławska” , Radio Wrocław, DzielniceWroclawia.pl i wroclawek.com.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułSobotni koncert i manifestacja we Wrocławiu bez incydentów
Następny artykułKadeci WKS Śląsk podbijają Cieszyn
Żyjemy we Wrocławiu i patrzymy na świat z perspektywy naszego miasta. A Dzielnice są różne jak tylko różne mogą być. Nader często można odwiedzić nasze wrocławskie dzielnice kultury czy sportu, ze szczególnym uwzględnieniem teatru, filmu czy Śląska.