Wielkimi krokami zbliża się inauguracyjny występ polskich szczypiornistów na mistrzostwach świata we Francji . Pierwszym rywalem Biało-Czerwonych w grupie A będą Norwegowie, z którymi zmierzymy się już jutro. Oprócz tego, staniemy do walki również z Brazylią, Rosją, Japonią i Francją.

Taki zestaw przeciwników w grupie zwykle z urzędu mianowałby naszą reprezentację na murowanego faworyta do awansu do dalszej fazy turnieju i to z miejsca 1.-2. Niestety wszystko wskazuje, że tym razem tak nie będzie. Zawieszenie kariery reprezentacyjnej przez Sławomira Szmala, Karola Bieleckiego i Krzysztofa Lijewskiego oraz kontuzje Michała Jureckiego, Kamila Syprzaka, Piotra Wyszomirskiego i Mariusza Jurkiewicza spowodowały, że Polska z poważnego kandydata do medalu stała się kopciuszkiem, który w obecnym układzie nie jest pewny nawet wyjścia z grupy (promocję do kolejnego etapu otrzymają zespoły z miejsc 1.-4.). Tak źle kadrowo polska reprezentacja nie wyglądała dawno.

W takiej sytuacji trener Talant Dujszebajew postanowił postawić na młodych niedoświadczonych turniejowo szczypiornistów głównie z polskiej ligi. Nowe twarze, nowe nadzieje, ale stare problemy.  Polakom nie udało się zwyciężyć w żadnym z trzech meczów towarzyskich rozegranych przed mistrzostwami. Ulegli Hiszpanii i Katarowi, odpowiednio 20:30 i 25:26 oraz zremisowali z Argentyna 26:26. Nasza postawa niewiele różniła się od tej jaką prezentowaliśmy podczas spotkań eliminacji do mistrzostw Europy. To zdecydowanie nie napawa optymizmem. Warto, jednak dać szansę młodym gniewnym i nie dzielić już w tej chwili skóry na niedźwiedziu. Może na przekór wszystkim krytykom Biało-Czerwoni zdołają ugrać coś więcej aniżeli awans do 1/8 finału. Na dzień dzisiejszy wydaje się, że to będzie dla nas skrajna impreza. Albo kompletna katastrofa albo… kto wie.

Skład reprezentacji Polski na mistrzostwa świata:

Bramkarze: Adam Malcher (KPR Gwardia Opole), Adam Morawski (Orlen Wisła Płock), Mateusz Kornecki (NMC Górnik Zabrze)

Rozgrywający: Piotr Chrapkowski (Vive Tauron Kielce), Tomasz Gębala (Orlen Wisła Płock),Łukasz Gierak (TuS N-Luebbecke, Niemcy), Krzysztof Łyżwa (KS Azoty Puławy), Paweł Niewrzawa (Wybrzeże Gdańsk), Paweł Paczkowski (Vive Tauron Kielce), Rafał Przybylski (KS Azoty Puławy)

Skrzydłowi: Michał Daszek (Orlen Wisła Płock), Mateusz Jachlewski (Vive Tauron Kielce),Przemysław Krajewski (KS Azoty Puławy), Arkadiusz Moryto (Zagłębie Lubin) 

Obrotowi: Marek Daćko (NMC Górnik Zabrze), Maciej Gębala (Orlen Wisła Płock), Patryk Walczak (Vive Tauron Kielce)

Terminarz grupy A MŚ 2017:

Francja – Brazylia 11 stycznia; godz. 20:45, 31:16 (17:7)
Rosja – Japonia 12 stycznia; godz. 17:45
Polska – Norwegia 12 stycznia; godz. 20:45
————————————————–
Japonia – Francja 13 stycznia; godz. 17:45
Brazylia – Polska 14 stycznia; godz. 14:45
Norwegia – Rosja 14 stycznia; godz. 17:45
————————————————–
Francja – Norwegia 15 stycznia; godz. 17:45
Brazylia – Japonia 15 stycznia; godz. 20:45
Polska – Rosja 16 stycznia; godz. 20:45
————————————————–
Norwegia – Brazylia 17 stycznia; godz. 14:00
Polska – Japonia 17 stycznia; godz. 17:45
Rosja – Francja 17 stycznia; godz. 20:45
————————————————–
Rosja – Brazylia 19 stycznia; godz. 14:00
Francja – Polska 19 stycznia; godz. 17:45
Japonia – Norwegia 19 stycznia; godz. 20:45

*

Autor | Marcin Paluch

  • Zdjęcie | ZPRP