W Internecie pojawił się zwiastun „Twarzy” – najnowszego filmu Małgorzaty Szumowskiej, opowieść o 33 letnim mężczyźnie, który w wyniku wypadku traci twarz.

O „Twarzy” pierwszy raz zrobiło się głośno, kiedy Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie ogłosił, że film Szumowskiej został nominowanych do konkursu w kategorii Berlinale Special. Reżyserka już wcześniej została nagrodzona w Berlinie Srebrnym Niedźwiedziem za wyreżyserowanie obrazu „Body/Ciało”.

Film opowiada o mężczyźnie, który w wyniku tragicznego wypadku traci twarz, jednak w wyniku nowatorskiej operacji udaje mu się całkowicie zmienić swoje oblicze. Główny bohater lubuje się w ciężkiej muzyce (w filmie pojawią się m.in. utwory z najnowszej płyty Metalliki), jednak w ocenie miejscowego księdza, kłoci się to z wiarą chrześcijańską.

Bohater po operacji wraca do swojej rodzimej miejscowości, w której za sprawą operacji, którą przeszedł, czuje się wyobcowany. Mieszkańcy nie bardzo wiedzą, jak należałoby go traktować, co tylko pogarsza sytuację. W mieście (Świebodzinie?) powstaje ogromny posąg Jezusa, który może okazać się szansą na nowe życie, zbawienie dla ofiary wypadku, zarówno doczesne, jak i duchowe. Jednak czy mężczyzna zdecyduje się zaufać księdzu, jak poradzi sobie z otaczającymi go przeciwnościami losu? Odpowiedzi poznamy już wkrótce.

Wydarzenia przedstawione w filmie oparte są na historii 33 letniego Grzegorza Galasińskiego, który w 2013 roku uległ wypadkowi w pracy: maszyna pozbawiła go znacznej części twarzy. Mężczyzna z ciężkimi obrażeniami, na skraju śmierci trafił do Wrocławia, gdzie niestety nie potrafiono mu pomóc w efekcie czego został przetransportowany do Gliwic. Tamtejsi lekarze dokonali niemal cudu, wykonując pierwszy przeszczep twarzy w Polsce. Obraz, który do polskich kin trafi już 6 kwietnia 2018 opowie jednak nie o samej operacji, a o psychice bohatera i przeciwnościach losu, z jakimi musiał się mierzyć.


Autor: Patryk Wolny