Trzecia edycja Świdnickiego Festiwalu Filmowego SPEKTRUM rozpocznie się już 9 listopada i trwać będzie cztery dni. Podczas tegorocznego święta organizatorzy skupią się na roli muzyki i dźwięku w kinie. 

Konkursu Filmów Pełnometrażowych oraz Konkurs Polskich Filmów Krótkometrażowych to dwa nieodłączne elementy festiwalu. Wśród dzieł konkursowych przedstawionych zostanie siedem tytułów. Będą to najgłośniejsze filmy ostatnich miesięcy. Filmy budzące kontrowersje, skrajne emocje ale także refleksje. Festiwal w Świdnicy w swojej unikatowości oddaje całkowity głos widzom i to oni decydują o tym, który obraz zwycięży.

W chwili obecnej znane są już tytuły filmów startujących w Konkursie Filmów Pełnometrażowych:  „Pokot” Agnieszki Holland, „Niemiłość” Andrieja Zwiagincewa, „The Square” Rubena Ostlunda oraz „Twój Vincent” Doroty Kobieli, który był filmem otwarcia tegorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

 

Spektrum to także czas dla całych rodzin i z myślą o nich organizatorzy przygotowali wyjątkowe seanse. Po ubiegłorocznym sukcesie poranków, tym razem familijnym wydarzeniom poświecono dwa pokazy, w sobotę i niedzielę. Na ekranie pojawią się nominowany do Oscara film „Nazywam się cukinia” Claude Barrasa a także „Tarapaty” Marty Karwowskiej.

Na zakończenie festiwalu odbędzie się koncert zespołu EABS. Grupa wieńczy sukcesy w muzycznych mediach oraz na dużych festiwalach w całej Polsce. Warto zatem zwrócić uwagę na debiutancki albumu „Repetitions (Letters to Krzysztof Komeda)” składający się utworów zaaranżowanych przez Krzysztofa Komedę do etiud baletowych, filmów fabularnych, krótkich metraży, dokumentów i animacji. Podczas festiwalu EABS dadzą jedyny koncert w Polsce z brytyjskim flecistą i saksofonistą Tenderlonious’em.

Organizatorami Spektrum pozostają niezmiennie Świdnicki Ośrodek Kultury oraz Wrocławska Fundacja Filmowa. Wydarzenie finansowane jest ze środków Miasta Świdnica. Więcej informacji na temat Festiwalu można znaleźć na stronie internetowej oraz na fanpage’u.


Autor: Sabina Misakiewicz