W Madrycie ogłoszono nominacje do Europejskich Nagród Filmowych. Pośród nominowanych znalazły się dwa polskie filmy: „Twój Vincent” powalczy w kategorii animacja, a „Komunia” o miano najlepszego dokumentu. Laureatów poznamy już 9 grudnia w Berlinie.

Europejskie Nagrody Filmowe przyznawane są od roku 1988 w 22 kategoriach. Ubiegłoroczną edycję ENF gościł Wrocław w ramach Europejskiej Stolicy Kultury. Zgodnie z tradycją, począwszy od roku 1998 rozdanie nagród w lata nieparzyste ma miejsce w Berlinie, a w lata parzyste w innych europejskich miastach.

W kategorii film roku o najważniejszą statuetkę Europejskich Nagród Filmowych powalczą m.in. „Niemiłość” Andrieja Zwiagincewa, „120 uderzeń serca” Robina Campillo czy „The Square” Rubena Östlunda, który zdobył najwięcej, bo aż pięć nominacji także w kategoriach: komedia, scenariusz, reżyseria oraz aktor (Claes Bang).

Zaskoczeniem nie jest nominacja dla polskiego filmu „Twój Vincent” Doroty Kobieli i Hugh Welchmana  w kategorii najlepsza animacja. Pierwsza w historii pełnometrażowa animacja malarska opowiada o ostatnich dniach życia Van Gogha. Film zebrał bardzo pozytywne recenzje, został także nagrodzony m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Szanghaju.

Druga nominowana polska produkcja to równie dobra „Komunia” – dokument w reżyserii debiutującej Anny Zameckiej. Film opowiada o 14-latce, która musi dorosnąć, by móc stać się głową rodziny. Obraz został nagrodzony m.in. na Warszawskim Festiwalu Filmowym czy Gdańsk DocFilm Festival. Produkcja poszczycić może się także Orłem, OFFscarem oraz nagrodą specjalną zdobytą w Locarno.

Niestety kolejne trzy polskie filmy, które znalazły się na liście 51 rekomendowanych produkcji nie otrzymały nominacji. O nagrody już nie powalczą: „Powidoki” Andrzeja Wajdy, „Pokot” Agnieszki Holland i „Ostatnia rodzina” Jana P. Matuszyńskiego.

Laureatów poznamy już 9 grudnia w Berlinie. Poniżej lista nominacji:


Film:
„120 uderzeń serca”
„Niemiłość”
„Dusza i ciało”
„Po tamtej stronie”
„The Square”

Komedia:
„The Square”
„Król Belgów”
„Wilkommen bei den Hartmanns”
„Vincent i koniec świata”

Odkrycie roku:
„Cierpkie mleko”
„Bez Boga”
„Lato 1993”
„Lady M”
„Die Einsiedler”

Dokument:
„Austerlitz”
„Komunia”
„La Chana”
„Dobry listonosz”
„Obcy w raju”

Animacja:
„Ethel & Ernest”
„Louise nad morzem”
„Twój Vincent”
„Zombillenium”

Reżyseria:
Andriej Zwiagincew – „Niemiłość”
Yorgos Lanthimos – „Zabicie świętego jelenia”
Aki Kaurismaki – „Po tamtej stronie”
Ruben Östlund – „The Square”
Ildiko Enyedi – „Dusza i ciało”

Scenariusz:
„Frantz”
„Niemiłość”
„The Square”
„Zabicie świętego jelenia”
„Dusza i ciało”

Aktorka:
Juliette Binoche – „Isabelle i mężczyźni”
Paula Beer – „Frantz”
Isabelle Huppert – „Happy End”
Florence Pugh – „Lady M.”
Alexandra Borbely – „Dusza i ciało”

Aktor:
Nahuel Perez Biscayart – „120 uderzeń serca”
Jean-Louis Trintignant – „Happy End”
Josef Hader – „Pożegnanie z Europą”
Colin Farrell – „Zabicie świętego jelenia”
Claes Bang – „The Square”


Autor: Patryk Wolny