Wrocławskie Targi Pracy dla Osób Niepełnosprawnych, organizowane przez Polską Organizację Pracodawców Osób Niepełnosprawnych i gminę Wrocław zainaugurowały Obchody Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych, który przypada 3 grudnia.
Organizatorzy Wrocławskich Targów Pracy Osób Niepełnosprawnych zapewniają, że wielu różnych ofert nie zabraknie. W-skersi są proszeni o zabranie ze sobą listu motywacyjnego i CV.
3 grudnia przypada Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Został on ustanowiony w 1992 roku przez ONZ, by podnosić świadomość i wiedzę o problemach osób niepełnosprawnych. Obchody Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych(szczegółowy harmonogram poniżej) mają zwrócić uwagę na potrzebę nieustannych starań o pełną i realną integrację, a także włączanie w-skersów w główne nurty życia.
W naszym kraju żyje blisko 5,5 miliona osób z różnymi niepełnosprawnościami, czyli co siódmy mieszkaniec jest osobą niepełnosprawną. Na Dolnym Śląsku żyje ok. 435 tys. w-skersów, a we Wrocławiu blisko 15% ogólnej liczby mieszkańców, podobnie jak w pozostałych, polskich miastach.
W trakcie umownego „Tygodnia bez barier we Wrocławiu” odbędzie się m.in. Wrocławska Giełda Pracy Osób Niepełnosprawnych (25.11.2011, od godz.: 10:00, Sektor 3), turniej tańca integracyjnego, debata nt. równych szans w dostępie do edukacji, Prezydent Wrocławia wręczy certyfikaty „Wrocław bez barier”, a swoje działania zaprezentuje Klub Kibiców Niepełnosprawnych. Szczególnie ważne dla w-skersów wydarzenia rozpoczęły się dzisiaj (tj. 25.11.2011), a zakończą uroczystościami we wrocławskiej katedrze – 3 grudnia, w Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych.
– Ciągle mam wrażenie, że główną przeszkodą w pełnej realizacji siebie przez osoby niepełnosprawne są bariery mentalne i w nas – w-skersach i w ludziach wokół. Dla mnie „Wrocław bez barier” to stan świadomości, który tworzymy wszyscy. Od postrzegania kobiet za kierownicą począwszy, a na osoba niepełnosprawnych skończywszy – mówił Bartłomiej Skrzyński, miejski Rzecznik ds. Osób Niepełnosprawnych, który sam porusza się na wózku. W trakcie tego tygodnia chce wspólnie z NGO’sami, samorządami szczególnie zwracać uwagę na to, co już się udaje, a także wypracowywać wspólne kierunki działań na przyszłość.
Szczegóły:
- Wrocławska Giełda Pracy Osób Niepełnosprawnych
25.11.2011, godz.: 10:00-13:00, Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych SEKTOR 3, Wrocław ul. Legnica 65.
– Oferty pracy są różne zachęcamy więc szczególnie osoby niepełnosprawne do pojawienia się w piątek na Legnickiej – zapowiada Jolanta Nadzieja, Dyrektor Dolnośląskiego Oddziału Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych, który wspólnie z gminą Wrocław jest organizatorem Wrocławskich Targów Pracy dla Osób Niepełnosprawnych.
- Klub Kibiców Niepełnosprawnych na meczu przyjaźni Śląsk Wrocław – Wisła Kraków
25.11.2011, godz.: 20:30, Stadion Miejski na Pilczycach, Wrocław – Al. Śląska 1.
– Nie każdy może brać czynny udział w sporcie, nawet tym dla osób niepełnosprawnych. Kibicowanie to też forma aktywności, czasem jedynej możliwej. Jeździmy po całej Polsce, a w piątek po raz kolejny będziemy na stadionie przyjaznym dla niepełnosprawnych kibiców, którego projekt wspólnie konsultowaliśmy – mówi Paweł Parus, prezes Stowarzyszenia Klubu Kibiców Niepełnosprawnych, które powstało w marcu 2011, na kanwie nieformalnej grupy działającej przy i współzakładanej przez WKS Śląsk Wrocław.
- GAR DANCE CUP 2011, Integracyjny Turniej Tańca Towarzyskiego z udziałem par tańczących na wózkach inwalidzkich
26.11.2011, godz.: 09.00-21:30, Hala Sportowa Uniwersytetu Przyrodniczego, Wrocław – ul. Chełmońskiego 43
– To jedyny taki turniej nie tylko w mieście i na Dolnym Śląsku, ale w całej Polsce. Łączymy taniec towarzyski i taniec integracyjny, na wózkach. Na parkiecie zawirują tancerze reprezentujący różne kraje, m.in. Słowację, Rosję i Polskę – zachęca do przybycia Agnieszka Kwaśniak, animator GAR Dance Cup, który jest organizowany wspólnie przez Fundację Dolnośląska Grupa Aktywnej Rehabilitacji – Feniks i klub GAR – Integracja Wrocław, przy udziale gminy Wrocław.
- Konferencja pn.: „ Równe szanse w dostępie do edukacji osób z niepełnosprawnością: dylematy, doświadczenia, dobre praktyki”/wręczenie certyfikatów „Wrocław bez barier”
02.12.2011, godz.: 10:00-15:00, Regionalne Centrum Turystyki Biznesowej, Wrocław – ul. Wystawowa 1.
Edukacja odgrywa ważną rolę w aktywizacji osób niepełnosprawnych. Chcemy też opowiedzieć o dobrych praktykach, a Prezydent Wrocławia wręczy wyróżnienia w postaci prestiżowych certyfikatów „Wrocław bez barier”. Otrzymują je osoby fizyczne, instytucje, firmy, które na co dzień dbają o powszechną dostępność i inicjują działania integracyjne – wyjaśnia Bartłomiej Skrzyński, miejski Rzecznik ds. Osób Niepełnosprawnych, przy Prezydencie Wrocławia.
W foyer Regionalnego Centrum Turystyki Biznesowej zaprezentowana zostanie twórczość niepełnosprawnych artystów działających w Stowarzyszeniu „Świat Nadziei”, w ramach projektu współfinansowanego przez gminę Wrocław.
Na konferencję zapraszają Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich i Rafał Dutkiewicz, Prezydent Wrocławia. Bezpośrednia transmisja z tego wydarzenia zostanie przeprowadzona na stronach miasta Wrocławia i Rzecznika Praw Obywatelskich.
Konferencja będzie symultanicznie tłumaczona przez tłumacza języka migowego.
Potwierdzenia obecności do 28.11.2011: e.kobiela@brpo.gov.pl
- Konferencja opisująca Działania dolnośląskich organizacji pozarządowych na rzecz osób niepełnosprawnych
02.12.2012, godz.: 16:00
Dom Kultury Kozanów, ul. Pilczycka 39, Wrocław
– Nie wszyscy wiedzą o podejmowanych działaniach, dlatego warto się nimi podzielić i podkreślać potrzeby osób niepełnosprawnych – zaznacza Paweł Parus, przewodniczący Wojewódzkiej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych, współorganizatora konferencji.
Więcej na stronie www.kkn.wroclaw.pl
- Eucharystia i uroczystość z okazji Światowego Dnia Osób Niepełnosprawnych
03.12, godz.: 11:00, godz.: 12:15,
Katedra Wrocławska p.w. św. Jana Chrzciciela
Aula Papieskiego Wydziału Teologicznego
W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych ks. Bp Andrzej Siemieniewski odprawi mszę o godzinie 11:00. O godz. 12:15 Caritas Archidiecezji Wrocławskiej i Duszpasterz Osób Niepełnosprawnych zapraszają na spotkanie integracyjne w auli Papieskiego Wydziału Teologicznego. W trakcie wykład nt.: „Wy także musicie od siebie wymagać” wygłosi ks. dr Aleksander Radecki, a konkluzją będzie koncert „40 synów i 30 wnuków jeżdżących na 70 oślętach”
Zgłoszenia należy przesyłać do 25 listopada br. w sekretariacie Caritas Archidiecezji Wrocławskiej (tel. 071/327 13 00; email: wroclaw@caritas.pl)
DODATKOWO:
Tylko do końca listopada można zgłaszać swój akces w projekcie „Połęczeni Sportem”, którego celem jest poprawa dostępu do zatrudnienia poprzez wzrost kompetencji zawodowych i społecznych dla osób zagrożonych wykluczeniem. Więcej o projekcie, którego partnerem jest gmina Wrocław: http://www.dips.pl/polaczenisportem/rekrutacja.html Najlepszy z beneficjentów otrzyma od partnera projektu bilet na mecz Euro 2012, które odbędą się w czerwcu we Wrocławiu.
(Text i oprac.: agisoG)