Pierwszego sierpnia, na wrocławski rynek przyjechał specjalny camper, wyładowany urządzeniami wspierającymi osoby niewidome i niedowidzące. Samochód nazywa się Tyflobus, od greckiego słowa TYFLOS, znaczy niewidomy.

Jest to element ogólnopolskiej prowadzonej przez fundację Szansa dla niewidomych. We Wrocławiu, organizowanej pod patronatem Rafała Dutkiewicza, prezydenta Wrocławia.

Na zdjęciu przedstawiciele fundacji „Szansa dla niewidomych” w towarzystwie wiceprezydenta Wrocławia Macieja Bluja i miejskiego rzecznika ds. Osób Niepełnosprawnych Bartłomieja Skrzyńskiego, rozpoczynają wrocławską „wizytę” Tyflobusa / fot. skrzynski.info.pl

– W prowadzonych przez nas działaniach chodzi nie tylko o likwidację barier architektonicznych, ale i o ułatwienie dostępu osobom niepełnosprawnym, niewidzącym, do atrakcji miasta. Przykładem takich rozwiązań jest ustawianie przy najcenniejszych zabytkach (ratusz, katedra), miniatur z opisem w alfabecie Braille’a – opowiadał wiceprezydent Maciej Bluj. – Polityka miasta od lat ukierunkowana jest na włączanie osób niepełnosprawnych w główne nurty życia. Dzisiaj, nieco na zasadzie happeningu chcemy opowiadać o tym, że niepełnosprawność to nie tylko osoby, które jak ja poruszają się na wózku inwalidzkim, ale także osoby niewidzące i niedowidzące – mówił Bartłomiej Skrzyński, miejski rzecznik ds. Osób Niepełnosprawnych. – Robimy to w samym sercu stolicy Dolnego Śląska, a nie na opłotkach miasta.

W Polsce żyje ponad 1 500 000 osób z orzeczeniem o niepełnosprawności, wynikającym z wady wzroku. W poniedziałek we Wrocławiu pokazano nowoczesny sprzęt i wydawnictwa, którymi można wesprzeć w-skersów, którzy mają problemy ze wzrokiem. Akcja fundacji „Szansa dla niewidomych” ma charakter ogólnopolski i jest organizowane po raz drugi. W ubiegłym roku koncentrowała się na prezentowaniu rozwiązań informatycznych i technicznych. Idea wiodąca aktualnych działań to „Z dotykiem i dźwiękiem przez świat”. – Chodzi o to, że przy odpowiednim wsparciu dźwięku i dotyku osoby niewidome albo tak jak ja mające problemy ze wzrokiem, mogą być samodzielne w życiu – dzielił się Marcin Bolkowski, wolontariusz fundacji „Szansa dla niewidomych”. – Próbujemy pokazać, że jest dużo drobnych i naprawdę niedrogich sprzętów, któe mogą ułatwić życie osobom niewidomym czy niedowidzących – przekonywała Dagmara Cichos z fundacji „Szansa dla niewidomych”.

Marcin Bolkowski z fundacji „Szansa dla niewidomych” opowiada o tym, jak wspierać osoby niewidome i niedowidzące / fot. skrzynski.info.pl

W trakcie akcji została zaprezentowana strona internetowa www.dotknijwroclawia.pl, dzięki której osoby niedowidzące i niewidome mogą zapoznać się z dostępnymi dla nich, turystycznymi ciekawostkami Wrocławia, a także opisami miniaturowych modeli m.in. wrocławskiego ratusza, katedry, czy opery. Jest to efekt projektu „Zobaczyć przez dotyk – Wrocław w miniaturze”, finansowanej na początku akcji i zainspirowanej przez Urzędzie Miejskim Wrocławia. Realizowanej później przez Wrocławski Sejmik Osób Niepełnosprawnych, do którego w tym roku dołączył partner ING Real Estate.

– Przypomina mi się, jak z niewidomym kolegą Leszkiem Kopciem, wracaliśmy z bankietu po wykładach kilka lat temu. Kompan zaoferował pomoc przy wsiadaniu do autobusu, trochę na zasadzie prowadził „ślepy kulawego”, ludzie najpierw myśleli, że jest pijany, a potem kiedy już zrozumieli zaniemówili i drogę spod arkad na Psie- Pole, pasażerowie pokonali w milczeniu. Ciągle więc potrzebujemy przede wszystkim zmian mentalnych, ale i brania pod uwagę rzeczywistych potrzeb osób niepełnosprawnych, najlepiej konsultowanych z samymi zainteresowanymi to ma miejsce np. podczas finiszu budowy stadionu na Maślicach – dzielił się Bartłomiej Skrzyński, będący także dziennikarzem.

Bartłomiej Skrzynia Skrzyński opowiada o dziennikarzom o działaniach podejmowanych przez wrocławski magistrat na rzecz osób niepełnosprawnych / fot. skrzynski.info.pl

Ponadto we Wrocławiu jeszcze w tym roku ma zostać opracowany braille’owski przewodnik po Wrocławiu, na początku po Starym Mieście. Uruchomiona została także strona, również w wersji anglojęzycznej www.dotknijwroclawia.pl. Ciekawe miejsca w mieście opisuje Amerykanka, mieszkająca we Wrocławia. Mają powstać kolejne po m.in. ratuszu, katedrze, operze wrocławskiej miniaturki zabytków i nie tylko, dzięki którym niewidomi turyści mogę w pełni dostrzec kształt budynku. W Panoramie Racławickiej niewidomi mogą korzystać z audiodeskrypcji. Konsultowany na etapie wykonawczym będzie remont Hali Stulecia i nowy portal lotniczy. – Szkolimy także pracowników instytucji publicznych, niedawno między innymi wrocławskiego aquaparku, dzięki nim personel wie, jak pomagać w-skersom – zakończył Skrzyński

 

(aisoG)