Rozstrzygnięto ogólnopolski konkurs edytorski na Najlepszą Książkę Roku „Pióro Fredry” 2018. Laureatem tegorocznej edycji zostało Wydawnictwo Karakter za książkę „O krok od nich. Przekłady z poetów amerykańskich” autorstwa Piotra Sommera, z opracowaniem graficznym Przemysława Dębowskiego.

„Pióro Fredry” jest jedną z najważniejszych w Polsce nagród dla wydawców i jednym z pierwszych w kraju konkursów edytorskich. Jego celem jest wyłonienie i nagrodzenie najlepszych książek, wydanych w Polsce w danym roku. Ocenie jury podlegają wartości merytoryczne, literackie, edukacyjno-poznawcze, a także wysoki poziom edytorski oraz typograficzno-artystyczny.

W tym roku o tytuł Książki Roku walczyło pięć wydań, wybranych ze 145 zgłoszonych pozycji. Ostatecznie tytuł ten powędrował do Wydawnictwa Karakter za „O krok od nich. Przekłady z poetów amerykańskich” autorstwa Piotra Sommera, z opracowaniem graficznym Przemysława Dębowskiego. Jak argumentowało swój wybór jury, nagroda przyznana została za „umożliwienie czytelnikowi lektury wybitnych przekładów poezji amerykańskiej autorstwa Piotra Sommera, takiej lektury, podczas której szata edytorska podkreśla i współ-prowadzi jego poetycką wrażliwość”.

Tegorocznego laureata wybrało jury w składzie: przewodniczący – prof. Marcin Cieński (Uniwersytet Wrocławski), Marta Mizuro (krytyczka literacka, publicystka miesięcznika „Odra”), Karolina Maria Wiśniewska (ASP Wrocław), prof. Paweł Jarodzki (ASP Wrocław) i Michał Nogaś („Gazeta Wyborcza”). Pozostałe nominowane do tytułu wydawnictwa otrzymały równorzędne nagrody – statuetki „Pióro Fredry 2018”, których autorką jest Agnieszka Leśniak-Banasiak. Ponadto wszyscy nominowani otrzymali okolicznościowe pióra wieczne z pamiątkowym grawerem.


Autor: Ola Sopuch
Zdjęcia: mat. prasowe/Andrzej Solnica