Miasto podpisało umowę na wybudowanie Alei Wielkiej Wyspy. Prace budowlane mają rozpocząć się za ponad rok, a nowa trasa i most powinny być oddane do użytku w 2022 roku.

Aleja Wielkiej Wyspy będzie miała 3,8 kilometra i połączy al. Armii Krajowej z ulicą Olszewskiego na Biskupinie, a także Dembowskiego i Mickiewicza na Sępolnie. Jej powstanie ma znacznie skrócić dojazd z ul. Krakowskiej do zoo oraz na Stadion Olimpijski. Na prawie całej długości droga będzie miała jeden pas ruchu w każdym kierunku. Jedynie w okolicy skrzyżowań powstaną dodatkowe pasy do skrętów. Rozbudowany zostanie również wiadukt nad ulicą Krakowską, a nowe wiadukty powstaną nad ul. Wilczą, Międzyrzecką i Wittiga. Nad Odrą i Oławą powstaną mosty. Jeden z estakadą najazdową ma liczyć około 700 metrów, a drugi 350 metrów.

Budowa będzie kosztowała 234 mln zł i w całości sfinansuje ją miasto

Wykonawcą projektu zostało konsorcjum firm Banimex i Azi-Bud. Rozpoczną oni prace od stworzenia projektu i uzyskania pozwoleń – mają na to 9 miesięcy. Później rozpoczną się prace ziemne – do przełożenia będą m.in. sieci wodociągowe i gazowe. Właściwy etap rozpocznie się od budowy obiektów inżynieryjnych, przy których praca pochłania najwięcej czasu. Łącznie budowa ma trwać 26 miesięcy. Droga ma zostać oddana do użytku w 2022 roku.


Autor: Ola Sopuch
Wizualizacja: mat. prasowe/G. Kilian, Biprogeo Projekt