Ta książka powinna znaleźć się w każdym domu, w którym wychowują się małe dziewczynki. Bo w czasach, gdy kobiety ponownie próbuje się sprowadzić do roli inkubatorów i opiekunek, dobrze jest pamiętać, że kobieca inteligencja, wiedza i ewidentny upór zmieniły losy świata już nie jeden raz.

Czy wiesz, że pierwszej kobiecie – astronomce Marii Mitchell, która mimo braku fachowego wykształcenia i mając do dyspozycji jedynie lichy teleskop z pięciocentymetrową soczewką, odkryła kometę i wykreśliła jej bieg, kazano prowadzić zajęcia z astronomii w dzień, bo w nocy dobrze wychowanym panienkom nie wolno było wchodzić do obserwatorium astronomicznego? Jej podopieczne, wśród których była m.in. Annie Jump Cannon, czyli kobieta, która nauczyła przyszłe pokolenia określać wiek gwiazd i mierzyć rozmiary kosmosu, miały w Marii Mitchell niespotykane oparcie, gdyż ta silna kobieta nie obawiała się zawalczyć o swoje studentki z najbardziej wpływowymi postaciami ówczesnej nauki. Jej determinacja, błyskotliwość i przekonanie, że nauką jest sferą, która powinna być wolna od mizoginii, sprawiły, że nauki ścisłe przestały być domeną mężczyzn, a w obecnych czasach aż połowę absolwentów astronomii stanowią kobiety.

Rozmowa o roli kobiet w nauce zwykle rozpoczyna sie od postaci Marii Skłodowskiej-Curie. Nic dziwnego, ta dwukrotne laureatka Nagrody Nobla jest sztandarowym przykładem tego, jakie skutki może przynieść kobiecy upór połączony z niewątpliwą wiedzą i pasją do nauki. Z podobnego założenia wyszła Rachel Swaby, autorka książki „Upór i przekora, 52 kobiety, które odmieniły naukę i świat” i…, pominęła naszą rodaczkę w swoim zestawieniu. Ale pominęła ją celowo, by swoją sławą nie przyćmiła innych wyjątkowych kobiet nauki, którym zwykle za ich życia nie przyznawano tak wielkich zaszczytów, jakie spotkały Skłodowską-Curie.  Opowiedziała za to historię Amerykanki Anny Wessels Williams – zapalonej miłośniczki prędkości, która samodzielnie pilotowała samoloty do akrobacji powietrznych oraz zbierała sterty mandatów za zbyt szybką jazdę samochodem, a przy okazji znakomitej badaczce, która dokonała przełomowego odkrycia w dziedzinie zdrowia publicznego: to ona wyizolowała szczep bakterii odpowiedzialnej za wywołanie ostrej, zwykle kończącej się śmiercią choroby zakaźnej błonicy. W czasach Williams (przełom XIX i XX wieku) choroba ta osiągała epidemiczne poziomy, dotykając szczególnie dzieci.

Książka Rachel Swaby składa się z kilkustronicowych biografii wybitnych kobiet, które w znaczny sposób przyczyniły się do rozwoju nauki. Kobiet wyjątkowych, upartych i zwykle osamotnionych w swym dążeniu do wiedzy. Autorka mówi o lekarkach, biolożkach, neurolożkach i matematyczkach, które nie grzały się w świetle jupiterów sławy, lecz swoją olbrzymią determinacją i inteligencją pokazały, że prawdziwa nauka nie ma związku z płcią.

Rachel Swaby, Upór i przekora. 52 kobiety, które odmieniły naukę i świat, Wydawnictwo Agora


Autorka: Ewelina Zambrzycka – Kościelnicka