Majówka to czas nie tylko odpoczynku czy grillowania. Warto również wiedzieć co tak naprawdę świętujemy. Dolnośląski Urząd Wojewódzki we Wrocławiu przygotował wiele atrakcji na Święto Flagi.

Z okazji 2 maja odbędzie się wielki piknik militarno – historyczny Biało-czerwona Niepodległa przed budynkiem Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego we Wrocławiu. Głównym celem wydarzenia będzie przybliżenie w jaki sposób ewoluowały polskie symbole narodowe od czasów średniowiecznych poprzez epokę nowożytną aż po czasy współczesne. Wszystko zostanie zaprezentowane przez widowisko teatralne z udziałem profesjonalnych aktorów oraz rekonstruktorów historycznych różnych epok.

– Dzień Flagi jest młodym świętem, ale jest doskonałym punktem wyjścia do rozmowy o naszych symbolach narodowych. Polska flaga to nasza duma i niezwykle ważny element poczucia narodowej tożsamości. Biało – czerwona powinna nam towarzyszyć stale, nie tylko podczas oficjalnych uroczystości. Dlatego 2 maja chcemy świętować i bawić się wspólnie. Serdecznie zapraszam mieszkańców regionu do Wrocławia – mówi Paweł Hreniak, Wojewoda Dolnośląski.

Na placu będzie można obejrzeć wojskowy sprzęt, w tym m.in. transporter Rosomak, stację radiolokacyjna, trał przeciwminowy czy armato – haubicę samobieżną oraz wyrzutnię artyleryjską. Na Placu Powstańców Warszawy oraz Bulwarze Marii i Lecha Kaczyńskich będzie można obejrzeć m.in. dynamiczne i statyczne pokazy grup rekonstrukcyjnych oraz spróbować prawdziwej wojskowej grochówki. Do Wrocławia przyjadą również: Stowarzyszenie Odwach z Poznania – rekonstruktorzy oddziałów 1. Dywizji Pancernej generała Maczka z okresu II wojny światowej, Szkoła Fechtunku „Certus” – instruktorzy walki Szablą Polską i rekonstruktorzy XVII-wiecznej Husarii, która po raz pierwszy pojawi się przy tej okazji we Wrocławiu, Rycerski Klub Sportowy Silesia – rekonstruktorzy i czynni zawodnicy Sportowych Walk Rycerskich.

Podczas pikniku zaplanowano też występ wojskowej orkiestry oraz widowisko muzyczno – historyczne Utkani z bieli i czerwieni. Seria krótkich przedstawień w reżyserii Pani Agaty Skowrońskiej – Kartvelishvili zabierze widzów w podróż od czasów pierwszego króla Bolesława Chrobrego aż po współczesność wyjaśniając w sposób humorystyczny, dlaczego barwy bieli i czerwieni są naszymi symbolami narodowymi, a także dlaczego orzeł znalazł się w naszym godle.

W trakcie obchodów nastąpi też prezentacja wody Staropolanka Niepodległa – dolnośląska marka należąca do KGHM Polska Miedź S.A., która włącza się w obchody rocznicowe związane z obchodami 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Również Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego postanowiło zachęcić wszystkich Wrocławian do wywieszenia biało-czerwonych flag 2 maja. Każdy zainteresowany będzie mógł przyjść na Plac Dominikański 6 w dniach 23-30.04 i odebrać flagę w godzinach 8:00-16:00.

Uroczystości 2 maja rozpoczynają się o 11:30 na wrocławskim Rynku. Po przemówieniach i wojskowej defiladzie będzie miał miejsce piknik i widowisko artystyczne przed Dolnośląskim Urzędem Wojewódzkim we Wrocławiu. Całość potrwa do godziny 18:00.


Opracowała: Adrianna Machalica
Zdjęcie: mat. prasowe