Największy w Polsce festiwal dla miłośników historii, poszukiwaczy przygód, badaczy tajemnic i archeologów rusza po raz szósty. Dolnośląski Festiwal Tajemnic co roku gwarantuje niezapomniane przeżycia. Tegoroczna edycja obędzie się w dniach 11-12.08 w Zamku Książ.

W tym roku DFT odbędzie się pod hasłem Sto tajemnic na stulecie. Można się spodziewać tematyki z kilku epok. Wśród tematów nie zabraknie chociażby Legionów Polskich. Przewidziane są wykłady, widowiska historyczne, SLAJDOWISKO – konkurs historyczny, pokazy mody czy spotkania z autorami książek.

Joanna Lamparska, Tomasz Bonek, prof. Grzegorz Nowik oraz dr Katarzyna Pawlak-Weiss poprowadzą wykłady poświęcone np. kradzieżom w klasztorze w Lubiążu, polskiej kryptologii czy dziełom sztuki znajdującym się niegdyś w dolnośląskich zamkach.

Widowiskiem historycznym będzie operacja wojskowa oddziału Wojska Polskiego z 1939 roku. Fabularyzowane widowisko oparte będzie na wspomnieniach jednego z uczestników, a dotyczyć będzie rozgromienia przez oddział niemieckiej dywizji SS Germianii pod Jaworowem. W pokazie udział weźmie oryginalna broń artyleryjska i pojazdy bojowe z tamtej epoki.

Co więcej, po raz pierwszy w historii festiwalu przeprowadzony zostanie konkurs, w którym to uczestnicy opowiedzą o swoich przygodach. SLAJDOWISKO dotyczyć będzie trzech bloków tematycznych: Tajemniczy Dolny Śląsk i nie tylko, Historia drzemie w każdym kamieniu i Skarby – zamki – podziemia. Prezentacja powinna trwać do 15 minut, zgłaszać się można do 5 sierpnia. Dla uczestników przewidziane są atrakcyjne nagrody, ponadto w dniu pokazy wraz z osobą towarzyszącą wchodzą na festiwal za darmo.

Ponadto odbędą się pokazy mody historycznej, spotkania z autorami książek, m.in. Joanną Lamparską (o której pisaliśmy tutaj), spotkania z właścicielami zamków, a także warsztaty, atrakcje dla dzieci i koneserów.


Autor: Oliwia Stasiak
Zdjęcia: festiwaltajemnic.pl