Miejscy włodarze upamiętnili działacza niepodległościowego, pianistę i kompozytora. Popiersie Ignacego Jana Paderewskiego zostało wykonane z brązu i stanęło na Promenadzie Staromiejskiej, w pobliżu ulicy Krupniczej. 

Przedstawiciele Urzędu Miejskiego tłumaczą, że nowy pomnik jest nie tylko hołdem dla Ignacego Jana Paderewskiego ale także upamiętnieniem wyzwolenia Polski po 123 latach niewoli. Odsłonięcie popiersia to kolejne z wydarzeń przygotowanych na stulecie odzyskania niepodległości.

–  Jesteśmy dumnymi wrocławianami, dumnymi Polakami i dumnymi Europejczykami – mówił Rafał Dutkiewicz, prezydent miasta.

 

Wzniesienie popiersia zostało ustanowione na mocy uchwały Rady Miasta w listopadzie zeszłego roku. Co ciekawe, miejsce na pomnik zostało wybrane nieprzypadkowo. Nieopodal Promenady, w Starej Giełdzie, Paderewski koncertował w 1891 roku.

Ignacy Jan Paderewski był pianistą i kompozytorem. Po wybuchu pierwszej wojny światowej rozpoczął działalność polityczną, działając na rzecz odzyskania niepodległości przez Polskę drogą dyplomacji. Wykorzystywał do tego celu swoją rozpoznawalność na całym świecie. Wraz z Romanem Dmowskim uczestniczył w konferencji pokojowej w Paryżu, która zakończyła się podpisaniem traktatu wersalskiego.


Tekst: Marcin Obłoza
Zdjęcia: mat. prasowe