22 kwietnia  o 12 w Parku Szczytnickim w „Światowy Dzień Ziemi”i Fundacja EkoRozwoju wraz z polsko-czeską grupą inicjatywną zasadzi drzewo dla honorowego obywatela miasta Vaclava Havla.

Plenerowa konferencja prasowa rozpocznie się w samo południe w Parku Szczytnickim. W sadzeniu drzewa dla Havla – honorowego obywatela naszego miasta, udział weźmie m.in. Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. Lipa Havla zostanie posadzona przy zbiegu ulic Kopernika i Heveliusza. Tuż obok będzie usytuowany kamień ze słowami Havla: „Jedyną realną nadzieją ludzi dzisiaj jest prawdopodobnie odnowienie pewności, że jesteśmy zakorzenieni w Ziemi”.

fot. Wikipedia

Jak mówią organizatorzy z Fundacji EkoRozwoju, że drzewo jest symbolem wielkiego człowieka, jakim był Havel.Twierdzą , że warto wzmacniać to, co łączy sąsiadów – we Wrocławiu – mieście spotkań. Bo warto przypominać o łączności człowieka i natury – szczególnie w miastach – mówią organizatorzy akcji z Fundacji EkoRozwoju. To dobry sposób na pokazanie nieznanej strony jednego z inicjatorów Karty 77 – zaangażowanie w działania ekologiczne. Tak jak wcześniej Havel walczył o prawa człowieka, tak potem jego myśl zaczęła zajmować troska o cały ziemski ekosystem i ludzka odpowiedzialność za przestrzeń miejską jako teren przenikających się elementów kultury i natury. W przedsięwzięciu i plenerowej konferencji udział wezmą Rafał Dutkiewicz Prezydent Wrocławia oraz  przedstawiciele władz miasta Wrocławia, działacze społeczni (z czasów rewolucji np. ludzie z Solidarności Polsko Czesko Słowackiej; i aktywiści społeczni  dbający w naszych krajach o naturę – dobro wspólne), mieszkańcy Wrocławia (Czesi i Polacy).

W ramach akcji Drzewo dla Havla w kinie Nowe Horyzonty można będzie zobaczyć premierę pierwszego i ostatniego filmu Havla „Odejście”.

Film-tragikomedia- opowiada o pożegnaniu się z władzą. Dr VilémRieger (Josef Abrhám) przez wiele lat pełnił funkcję kanclerza. Teraz odchodzi ze stanowiska, ale wewnętrznie nie umie sobie z tym poradzić. Stara się tego nie okazywać, ale jego świat się zawalił. Musi wyprowadzić się z rządowej willi, która z biegiem lat stała się jego domem. Najgorsze jest jednak przyglądanie się rozpadowi swojego otoczenia. Rieger uświadamia sobie, jak mało wiedział o ludziach, z którymi spędził ostatnie lata. Scenariusz zawiera pewne wątki autobiograficzne.

W filmie występuje plejada gwiazd czeskiego filmu i teatru. Główne role – kanclerza Riegera i jego przyjaciółki Ireny – grają Josef Abraham i żona Havla, Dagmar, dla której Havel specjalnie stworzył tę postać.

Wieczorem we wrocławskim  klubie Łykend wystąpi czeska grupa Marow. Na koncert wstęp wolny, organizatorzy zapowiadają też dobre czeskie piwo.

(SMi)