Po raz kolejny podczas wrocławskiej edycji PLANETE+ DOC FILM FESTIVAL przyznane zostanie Grand Prix Dolnego Śląska – nagroda Marszałka Województwa Dolnośląskiego. Do wybranego przez dolnośląskie Jury zwycięzcy powędruje 3000 euro. Nagroda ufundowana została przez Marszałka Województwa Dolnośląskiego.

Ubiegłoroczne Grand Prix Dolnego Śląska zdobył film „Scena zbrodni” Joshuy Oppenheimera. Poruszający obraz została niedawno doceniony na wielką skalę – był jednym z tegorocznych nominowanych do Oscara w kategorii pełnometrażowy film dokumentalny. Wśród tegorocznych nominacji znalazły się m.in. przepięknie sfilmowane „Badjao. Duchy z morza” Elizy Kubarskiej, niezwykła rozmowa z jednym z największych współczesnych myślicieli „Czy Noam Chomsky jest wysoki czy szczęśliwy?” Michela Gondry’ego, traktujące o problemie kolonizacji „Rozważania o przemocy” w reżyserii Görana Hugo Olssona czy „Brakujące zdjęcie” Rithy’ego Panha, który łącząc dokument z animacją opowiada o terrorze Czerwony Khmerów.

Pełna lista nominowanych filmów tutaj 

O tym, kto w tym roku zostanie laureatem Grand Prix Dolnego Śląska zadecyduje Jury w składzie: Adriana Prodeus (krytyczka filmu i sztuki oraz stypendystka Fundacji Fulbrighta na Tisch NYU), Katarzyna Roj (autorka programu wystawienniczego galerii Dizajn BWA Wrocław, kuratorka i redaktorka) oraz Bodo Kox (reżyser, scenarzysta, happener, twórca filmu „Dziewczyna z szafy”). Werdykt kapituły poznamy 18 maja o godzinie 18:00 przed wrocławską premierą filmu „Zappa wraca na Sycylię” Salvo Cuccii.

Autor | Kuba Żary
Zdjęcie | mat. prasowy filmu „Brakujące zdjęcie”

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułMP koszykówki U-18: Dzień drugi
Następny artykułPantery podejmą warszawskie Orły
Żyjemy we Wrocławiu i patrzymy na świat z perspektywy naszego miasta. A Dzielnice są różne jak tylko różne mogą być. Nader często można odwiedzić nasze wrocławskie dzielnice kultury czy sportu, ze szczególnym uwzględnieniem teatru, filmu czy Śląska.