- KARTKA Z KALENDARZA - 22 LIPCA -


Wymuskany, metroseksualny mężczyzna w spodniach rurkach odchodzi do lamusa. Końcówka roku 2014 wykreowała nowy ideał: typ miejskiego drwala. W ten ogólnoświatowy trend idealnie wpisuje się mieszkanka Wrocławia Domka Podębska realizując „Projekt Broda”. 

- REKLAMA -

Najpierw byli hipsterzy – panowie z bujnym zarostem, w za dużych okularach, hołdujący niedbałemu stylowi, stanowiący stały elementem wielkomiejskiego klimatu. Hipster był alternatywą dla kobiecego metroseksualisty w przyciasnych rurkach, starannie ułożonych włosach, często także korzystający z dobrodziejstw kosmetyków kolorowych. Zarówno jeden, jak i drugi typ dość szybko znudziły się płci pięknej. Podczas gdy kobiety pytały: gdzie ci mężczyźni prawdziwi tacy, powoli rodził się typ mężczyzny lumberseksulanego – czyli drwaloseksulanego (ang. lumberman – drwal).

Miejski drwal jest silny, przystojny i ocieka testosteronem. To synonim prawdziwego mężczyzny.  Naprzeciw nowemu trendowi wyszła Wrocławianka Domka Podębska realizując Projekt Broda.

Wychowałam się w  rodzinie brodaczy – wyjaśnia ze śmiechem fotografka. – Najbliższym przykładem jest mój Tato, właściciel gęstej, rudawej brody. Długo zastanawiałam się,  jak  pokazać mój zachwyt  nad męskim zarostem i tak zrodził się pomysł Projektu Broda. A ponieważ portret to moja ulubiona dziedzina fotografii, to reszta wydała się oczywista – dodaje.

Na początku modelami artystki byli znajomi. – Przełomem okazało się zaczepienie zupełnie obcego brodacza – mówi Domka. – Jego partnerka była zachwycona odważnym pomysłem i zaoferowała swoją pomoc przy projekcie. Wkrótce potem powstało wydarzenie i panowie zaczęli się zgłaszać sami – wyjaśnia.

Informacja o projekcie rozprzestrzeniła się pocztą pantoflową. Do tej pory fotografka udokumentowała ponad 100 brodaczy. A potencjał się ogromny, bo jak się okazuje, wielu mężczyzn naszego miasta nosi zarost. Autora przekonuje, że im więcej brodaczy, tym lepiej. Modelem może być każdy, bez względu na wiek i kolor skóry. Warunek jest jeden – musi posiadać brodę.

Zależy mi na różnorodności, chcę pokazać przekrój przez wszystkie zarosty – mówi Domka.

Projekt Broda 1

Każdy właściciel brody może wziąć udział w bezpłatnej, profesjonalnej sesji zdjęciowej. Jak zapewnia artystka atmosfera podczas zdjęć jest wyjątkowo luźna i przyjacielska. Do akcji można zgłaszać się przez Facebooka www.facebook.com/projektbroda. Na oficjalnym Fanpagu akcji podane są informacje o najbliższych sesjach.

Co zamierzasz zrobić ze zdjęciami? – pytamy naszą rozmówczynię. – Na razie wolałabym nie zdradzać szczegółów. Planów artystycznych jest kilka, chciałabym zaprezentować efekt prac szerszej publiczności. Na pewno poinformuję o szczegółach już wkrótce – dodaje tajemniczo.

O ARTYSTCE:

Domka Podębska, 23 lata, podchodząca z wielkopolski mieszkanka Wrocławia. Absolwentka Wrocławskiej Szkoły Fotografii AFA i Policealnego Studium Fotografii PHO- BOS. Na swoim koncie ma kilka wystaw i projektów fotograficznych, m.in.: brała udział w wystawie zbiorowej prac Absolwentów PPSF PHO-BOS w Galerii ARTTRAKT (2012), wystawie „PS. Nieuchwytne…”(2014) oraz wystawie zbiorowa Absolwentów WSF AFA. (2014)

Autor | Anna Kurp

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułNominacje do Orłów 2015
Następny artykułŁukasz Burzyński: Nie skończyć jak Plaku
Żyjemy we Wrocławiu i patrzymy na świat z perspektywy naszego miasta. A Dzielnice są różne jak tylko różne mogą być. Nader często można odwiedzić nasze wrocławskie dzielnice kultury czy sportu, ze szczególnym uwzględnieniem teatru, filmu czy Śląska.