Rada Miejska Wrocławia przegłosowała uchwałę, dzięki której będziemy mogli swobodnie pić alkohol w wyznaczonych strefach miasta. Wśród proponowanych lokacji nie zabrakło Wyspy Słodowej, która cieszy się uznaniem wielu studentów.

Dokument zakłada powstanie sześciu specjalnych miejsc, gdzie nie będziemy obawiać się mandatów z powodu picia alkoholu. Będą to fragmenty Parku Wschodniego, Parku Zachodniego, Lasu Rędzińskiego, Lasu Sołtysowickiego, Lasu Osobowickiego oraz wspomnianej wcześniej Wyspy Słodowej. Uchwała zanim zacznie obowiązywać, musi trafić na stół Wojewody.

Omawiany projekt budził mieszane uczucia wśród radnych. Z jednej strony zaznaczono chęć dążenia do sytuacji panującej w państwach zachodnich, gdzie funkcjonują podobne zapisy. Poruszano także kwestie budzące obawy – dotyczyły one liczby przestępstw we Wrocławiu. Stolica Dolnego Śląska znalazła się na drugim miejscu w Polsce, tuż za Warszawą.

Najwięcej kontrowersji wywołała jednak Wyspa Słodowa. Miejsce to zdaniem mieszkańców i części urzędników jest bardzo niebezpieczne i głośne ze względu na zachowanie bawiącej się tam młodzieży.

Swoje poparcie wyraził Piotr Uhle, który namawiał do zaakceptowania całej treści uchwały, włącznie z zapisami dotyczącymi Wyspy.

– To co robimy, to przywrócenie godności prawu miejscowemu. Służby zamiast uganiać się za wlepianiem mandatów, będą mogły zająć się poważnymi zadaniami. Wyspa jest naprawdę świetnie zorganizowanym miejscem. Możemy dyskutować jak ma wyglądać miasto między sobą albo dostosować je do potrzeb mieszkańców. Wybieram to drugie. Polecam przejść się i popatrzeć na tę młodzież. To nie jest nic strasznego, co oni tam robią. Uważam, że powinniśmy przegłosować ten projekt bez żadnych zmian – mówił Piotr Uhle z Klubu Radnych .Nowoczesna.

Piotr Uhle w czasie obrad LIX sesji Rady Miasta Wrocławia.

Część polityków nie ukrywała swojego osobistego przywiązania do Wyspy ze względu na lata młodości.

Chodziłem na Wyspę, zdarzyło mi się nawet tam pić piwo. Te chwile studenckie były dla mnie piękne. Z drugiej strony opinie mieszkańców dają trochę do myślenia – opowiada Sebastian Lorenc, niezrzeszony radny.

Sebastian Lorenc w czasie LIX sesji Rady Miasta Wrocławia.

Projekt uchwały na wyznaczenie specjalnych stref wolnych od zakazu picia alkoholu został ostatecznie przyjęty przez Radę Miejską Wrocławia, 5 lipca, stosunkiem głosów: 16 za, 14 przeciw, 5 się wstrzymało.


Autor: Wojciech Kosek
Zdjęcia: Ola Sopuch, pixabay