Od piątku do niedzieli (17-19 lutego) Wrocławski Teatr Pantomimy zaprasza na przedstawienie Bachantki wg Eurypidesa w reżyserii Maćko Prusaka – pisze Piotr Soroka.

W 1974 roku Henryk Tomaszewski zrealizował we Wrocławskim Teatrze Pantomimy spektakl Przyjeżdżam jutro, który określił mianem „collage’u obrazów pantomimicznych inspirowanych Bachantkami Eurypidesa i Theoremą Piera Paola Pasoliniego”.

Tworząc spektakl Bachantki według dramatu Eurypidesa, Maćko Prusak i Marta Giergielewicz sięgają do tych samych materiałów, traktując je jako punkt wyjścia przy komponowaniu obrazu scenicznego, niebędącego jednak odtworzeniem fabuły przedstawienia Tomaszewskiego. Spektakl Przyjeżdżam  jutro traktowany jest jako inspiracja i zachęta do tego, by jeszcze raz przeczytać oba dzieła i przekonać się, co dzisiaj wynika ze zderzenia tych dwóch opowieści. Tematy są wciąż te same, te, o  których wspomina Tomaszewski w przytoczonym powyżej fragmencie wypowiedzi: starcie dwóch porządków, realnego i fantastycznego, rozdarcie człowieka, którego istnienie jest balansowaniem na cienkiej linie, rozciągniętej między twardą rzeczywistością a  kruchością świata powoływanego do życia przez marzenie.

Aktualne jest pytanie, które postawione zostaje tylko po to, by nigdy nie doczekać się  odpowiedzi: kim jest Przybysz / Dionizos (w tej roli Mariusz Sikorski), którego nadejście burzy zastany porządek i wygania człowieka z jego dotychczasowego miejsca zamieszkania – czyli z siebie samego.

Czy to wyzwolenie czy upadek? Dlaczego wciąż fascynuje jego postać? Dlaczego opowieść o nim jest wciąż potrzebna człowiekowi, teatrowi, światu…

„Bachantki” na Scenie na Świebodzkim 17, 18 i 19 lutego, o godzinie 18.00

 


Przeczytaj recenzję Sabiny Misakiewicz: Dance macabre pod koszem


 

„Bachantki”
reżyseria: Maćko Prusak
dramaturgia: Marta Giergielewicz
scenografia: Mirek Kaczmarek
opracowanie muzyczne: Maćko Prusak
realizacja świateł: Bartłomiej Jan Sowa

17, 18, 19 lutego, godz. 18.00
Scena na Świebodzkim (pl. Orląt Lwowskich 20c)
Bilety:
30 zł/N, 20zł/U, 15zł/Grupa

Więcej informacji o repertuarze WTP tutaj

 


Zdjęcie: Natalia Kabanow