W każdy wtorek i piątek zapraszamy na bezpłatne wakacyjne warsztaty dla dzieci w ramach nowych cyklów tematycznych. W lipcu zaplanowaliśmy Wakacyjną Akademię Sztuk, podczas której uczestnicy będą mogli opowiedzieć na nowo historie szlacheckie z pomocą różnych sztuk: teatru, filmu czy ilustracji. Zaś na sierpień przygotowaliśmy cykl Tajemniczy gość w muzeum – poznamy najważniejsze postacie związane z prezentowanymi na ekspozycji zabytkami oraz ożywimy je w trakcie warsztatów artystycznych.

Tradycyjnie w każdą sobotę zapraszamy na bezpłatne sobotnie warsztaty rodzinne, które odbędą się w ramach rozpoznawalnych już cykli tematycznych skierowanych dla niemowlaków i starszych dzieci aż do 12. roku życia. Podczas zajęć wspólnie wyślemy rakietę w kosmos, przygotujemy minispektakl, odkryjemy podwodny świat Güntera Grassa i poćwiczymy kaligrafię.

Dla starszych przygotowaliśmy wakacyjny kurs malarstwa i rysunku, na który zapraszamy dorosłych i młodzież od 16. roku życia. Uczestnicy będą przyglądać się różnym dziełom sztuki i rzemiosłom z epoki romantyzmu, aby zrozumieć techniki oraz sposób patrzenia dawnych mistrzów. Zastanowią się nad sposobem budowania narracji za pomocą obrazu, używaniem barw w opisaniu aktualnego nastroju czy też tym, w jaki sposób wykorzystywać inspiracje artystyczne do tworzenia własnej wypowiedzi malarskiej. Kurs poprowadzi Ewa Spisz, pedagog i specjalista od arteterapii, która od lat prowadzi autorską Pracownię Artystyczną w Bielawie. Opłata za udział w warsztatach (24 godzin): 220 zł – niecałe 10 zł za 60 minut praktycznych zajęć! W ramach ceny zapewnione są materiały plastyczne oraz bilety wstępu na wystawę stałą w Muzeum w trakcie zajęć.

Tylko do 27 lipca 2017 czekamy na zgłoszenia do konkursu literackiego dla młodzieży. Zadaniem uczestników konkursu jest napisanie tekstu inspirowanego nieistniejącą książką science-fiction Adama Mickiewicza zatytułowaną Historia przyszłości. Konkurs ma charakter otwarty i skierowany jest do młodzieży w wieku od 14 do 18 lat. Zwycięskie teksty zostaną wydane w formie książkowej, zaś nagrodzeni młodzi autorzy zostaną zaproszeni na specjalne warsztaty pisarskie.

Natomiast w sierpniu odbędzie się otwarcie nowej wystawy czasowej Günter Grass – kolekcja gdańska w drodze, poprzez którą poznamy inną stronę artystycznej duszy laureata literackiego Nobla. Dzięki współpracy z Gdańską Galerią Miejską zaprezentujemy ekspozycję przygotowaną w 90. rocznicę urodzin artysty. Kuratorka Marta Wróblewska wybrała grafiki oraz rzeźby Grassa udowadniające, że jego twórczość plastyczna jest w nierozerwalny sposób związana z pisarstwem i nie są to jedynie ilustracje sensu stricte.

 


PROGRAM

Wakacyjne warsztaty dla dzieci
lipiec-sierpień 2017, w każdy wtorek i piątek, godz. 10.00–11.30

Sobotnie warsztaty rodzinne
lipiec-sierpień 2017, w każdą sobotę, godz. 12.00–13.30

Wakacyjny kurs malarstwa i rysunku dla młodzieży i dorosłych
lipiec-sierpień 2017, niedziele
godz. 10.00–13.00 (grupa 1, brak miejsc) i 15.00–18.00 (grupa 2)
(9, 16, 23, 30 lipca oraz 6, 13, 20, 27 sierpnia)

Günter Grass – kolekcja gdańska w drodze
wystawa
wernisaż: wtorek, 8 sierpnia 2017, godz. 17.00
8 sierpnia – 17 września 2017