Piłka wodna, pływanie synchroniczne oraz skoki do wody. To dyscypliny olimpijskie, które niestety nie cieszą się popularnością w naszym kraju. Czym to jest spowodowane? Przede wszystkim brakiem sukcesów drużyn narodowych. We Wrocławiu rośnie nowa siła – pisze Marta Burchacka.

Konrad Adamski oraz Bartosz Kiełbik walczą o przywrócenie świetności sportom wodnym w stolicy Dolnego Śląska. – Postanowiliśmy przywrócić piłkę wodną Wrocławiowi. Jako były zawodnik, trener oraz sędzia piłki wodnej, po przeprowadzeniu się dla żony do stolicy Dolnego Śląska, założyłem, że w przeciągu kilku lat waterpolo odrodzi się we Wrocławiu. Zwłaszcza, że w 2017 roku zostanie oddana baza basenowa przy ulicy Wejherowskiej i warunki do rozwoju piłki wodnej będą bardzo dobre – wyjaśnia Adamski. W przyszłości Wrocławski Waterpolowy Klub Sportowy Waterborne chce stworzyć klub, w którym będzie można trenować piłkę wodną, pływanie, pływanie synchroniczne, ratownictwo wodne, a także skoki do wody.

wodne

Warto wspomnieć, iż drużyna seniorów, która rozpoczęła treningi zaledwie dwa miesiące temu, liczy już 14 osób. Wśród nich znajdują się amatorzy oraz byli zawodnicy m.in. Konrad Adamski, który był wychowankiem klubu Stilon Gorzów, a następie AZS AWF Poznań. Dodatkowo Adamski grał w kadrze narodowej juniorów. Kolejnymi osobami związanymi zawodowo z piłką wodną byli: Marcin Frysztak reprezentujący Gorzów Wielkopolski, a także Paweł Wiśniewski – były zawodnik Ślęzy Wrocław, który jako jedyny pamięta czasy kiedy we Wrocławiu grało się w piłkę wodną. W drużynie seniorów trenuje również Mohamed Abbas grający w lidze tureckiej oraz niemieckiej. W niektórych treningach uczestniczy Jan Szabłowski – aktualny bramkarz reprezentacji Polski.

Dodatkowo Wrocławski Waterpolowy Klub Sportowy Waterborne prowadzi już teraz zajęcia dla dzieci oraz młodzieży. Konrad Adamski zaznacza, iż na treningach nie obowiązują ograniczenia wiekowe oraz każdy może dołączyć do drużyny. Trenerzy w przyszłym roku pragną zaprezentować umiejętności swoich adeptów. – Jesteśmy jedną z najmłodszych drużyn sportowych we Wrocławiu, jednakże nasze plany są bardzo ambitne. W przyszłym roku nasi najmłodsi zawodnicy wystartują w Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików. Natomiast żeńska drużyna weźmie udział w Pucharze Polski Kobiet, a drużyna seniorska w rozgrywkach I Ligi Piłki Wodnej. Przez następne lata chcemy konsekwentnie rozwijać waterpolo we Wrocławiu. W perspektywie 5 lat walczyć o awans do Ekstraklasy seniorów, a także medale w kategoriach młodzieżowych – snuje plany Adamski.

WWKS Waterborne posiada potencjał, aby za kilka, bądź kilkanaście lat zmienić status quo dotyczące niszowości sportów wodnych. Mam nadzieję, że za jakiś czas będziemy mogli oglądać piłkarzy wodnych, pływaczki synchroniczne, czy skoczków wodnych na ekranach naszych telewizorów, a także dopingować ich w takim samym stopniu jak robimy to przy meczach np. szczypiornistów, bądź siatkarzy. Powodzenia!

 

Autor | Marta Burchacka

 

Treningi seniorów odbywają się na basenie przy ul. Teatralnej we wtorki o godz. 20.15. Więcej informacji o treningach wszystkich grup pod numerem telefonu 691 245 595.