Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu przygotowało wyjątkową propozycję dla miłośników i pasjonatów kina. 19 lipca 2016 r. odbędzie się pokaz „Panien z Wilka” Andrzeja Wajdy, którego wyjątkowymi gośćmi będą Allan Starski – twórca scenografii oraz Wiesława Starska – autorka kostiumów do filmu. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

„Panny z Wilka” Andrzeja Wajdy to nominowana do Oscara w 1980 r., w kategorii „Najlepszy film nieanglojęzyczny”, ekranizacja opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza. Główne role w filmie zagrali m.in. Daniel Olbrychski, Anna Seniuk, Maja Komorowska i Stanisława Celińska. Nagrodzoną na festiwalu w Gdyni scenografię do „Panien z Wilka” stworzył Allan Starski, a autorką kostiumów jest Wiesława Starska.

Przed pokazem goście opowiedzą widzom o swojej pracy przy filmie i współpracy z Andrzejem Wajdą. Wydarzeniu towarzyszyć będzie ponadto wystawa projektów scenografii i kostiumów ze zbiorów państwa Starskich, obrazująca ich pracę przy produkcjach zarówno polskich, jak i zagranicznych – mówi dr Robert Banasiak, Dyrektor Centrum Technologii Audiowizualnych.

Allan Starski jest jednym z najlepszych i najbardziej cenionych scenografów, zarówno polskiego, jak i światowego kina. Tworzył scenografię m.in. do filmów Andrzeja Wajdy „Człowiek z marmuru”, „Danton”, „Korczak” i „Pan Tadeusz”, a także „Washington Square” i „Europa Europa” Agnieszki Holland oraz „Olivera Twista” Romana Polańskiego. Jest laureatem wielu nagród m.in. Oscara za „Listę Schindlera” Stevena Spielberga oraz Cezara za „Pianistę” Romana Polańskiego. Wiesława Starska jest kostiumografką, autorką kostiumów do wielu spektakli teatralnych i filmów m.in. „Człowiek z żelaza” Andrzeja Wajdy, „Bez końca” Krzysztofa Kieślowskiego, „Europa Europa” Agnieszki Holland i „Jakub Kłamca” Petera Kassovitza.


„Panny z Wilka”
Sala kinowa w Centrum Technologii Audiowizualnych, ul. Wystawowa 1
wtorek | 19 lipca | godz. 17
BILETY: wstęp wolny, konieczne wcześniejsze odebranie wejściówek, liczba miejsc ograniczona