Mural z wizerunkiem Wandy Rutkiewicz zaprojektowany został w hołdzie kobietom. Inicjatywa jest bowiem kolejnym punktem obchodów uzyskania przez Polki praw wyborczych.

Mural, przedstawiający wybitną polską himalaistkę, powstał przy pl. Legionów 4a na ścianie o powierzchni ok. 240 m2. Rysunek autorstwa Marty Frej, namalowany został w niespełna tydzień przez dziewczyny z firmy Red Sheels.

Mural powstał w ramach akcji „Kobiety na mury”, zorganizowanej przez „Wysokie Obcasy”, jako jeden z elementów obchodów stulecia praw wyborczych kobiet w Polsce. Wśród czytelniczek Gazety Wyborczej zorganizowano plebiscyt na Polkę Stulecia. Spośród stu nazwisk wybrano trzy, które pojawiły się na murach. Oprócz wrocławskiego muralu z Wandą Rutkiewicz w polskich miastach pojawią się dwa inne dzieła. W Katowicach powstał mural dr Jolanty Wadowskiej-Król, która w PRL-u ratowała dzieci z ołowicą. W Warszawie natomiast już niedługo odsłonięty zostanie mural przedstawiający piosenkarkę Korę.

– Dostałam propozycję zaprojektowania murala już z wybraną bohaterką. Bardzo się ucieszyłam, bo to wspaniała kobieta. Chociaż nigdy nie interesowałam się specjalnie wspinaczką wysokogórską i alpinistyką, to mimo wszystko bardzo ją podziwiam – mówiła Marta Frej, autorka projektu murala. – To jest mural zaprojektowany w oparciu o zdjęcie, jedno ze starszych zdjęć przedstawiające Wandę Rutkiewicz na jednej z wypraw. Nie pamiętam, chyba w Pirenejach było to zdjęcie zrobione. Starałam się, wykorzystując to zdjęcie i robiąc projekt, zrobić to na tyle lekko i delikatnie, żeby ten mural nie był bardzo dominujący. Żeby pasował do otocznia i żeby było też w nim wrażenie powietrza i takiej przestrzeni, bo z tym kojarzą mi się góry.

Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali Dorota Feliks – dyrektor Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego, Marta Frej – autorka muralu, Adam Wąsiewicz – dyrektor BGŻ BNP Paribas na region wrocławski oraz siostrzenica Wandy Rutkiewicz.

Wanda Rutkiewicz jako pierwsza Polka i trzecia na świecie kobieta weszła na Mount Everest. Jako pierwsza Polka i pierwsza kobieta zdobyła także K2. Spośród czternastu ośmiotysięczników zdobyła osiem. Oprócz Mount Everestu i K2 zdobyła także Nanga Parbat, Sziszapangmę, Gaszerbrum II, Gaszerbrum I, Czo Oju i Annapurnę. Rysunek, widoczny na wrocławskim muralu, upamiętnia jej wyprawę w Pireneje w 1969 roku z początków kariery. Wanda Rutkiewicz zaginęła w maju 1992 roku podczas ataku szczytowego na Kanczedzongę. Swojej siostrze mówiła wcześniej: „Jeśli zginę w górach, to znaczy, że tak miało być”.


Autor: Ola Sopuch
Zdjęcia: Ola Sopuch