Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego ogłosił przetarg na budowę nowego szpitala onkologicznego. Powstanie on przy Alei Stabłowickiej. Koszt inwestycji szacuje się na 560 milionów złotych, a budowa ma potrwać 5 lat. 

Według wstępnych założeń szpital ma pomieścić maksymalnie 600 łóżek. Na bloku operacyjnym na 10-12 sal, planowane jest przeprowadzanie około 10 tysięcy zabiegów rocznie. Do nowego szpitala ma zostać przeniesione Dolnośląskie Centrum Onkologii z pl. Hirszfelda oraz Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc z ul. Grabiszyńskiej. Nowa placówka ma zostać najważniejszym oraz najnowocześniejszym szpitalem o profilu onkologiczno-pulmonologicznym na terenie Dolnego Śląska. Zespoły specjalistów będą skupiać się na pacjencie i w sposób kompleksowy prowadzić proces diagnostyczny. Oddziały szpitala mają funkcjonować podobnie, jak obecnie funkcjonuje centrum Breast Unit w DCO.

Przetarg ogłoszono w trybie „zaprojektuj-wybuduj-sfinansuj”. Firma, która go wygra, będzie zobowiązana do wykonania projektu, budowy szpitala oraz jej sfinansowania. Budowa ma się rozpocząć, jak tylko będzie gotowy projekt. Władze województwa szacują, że potrwa ona 5 lat.

Autor: Ola Sopuch
Zdjęcie: pixabay.com