Wrocławianie uczcili stulecie wolnej Polski. Radosna Parada Niepodległości już po raz siedemnasty przeszła przez miasto. Na Placu Wolności odbyły się oficjalne uroczystości, w których wzięli udział wrocławscy urzędnicy, poczty sztandarowe oraz mieszkańcy.

Po raz kolejny Radosna Parada Niepodległości odbyła się we Wrocławiu, aby uczcić Narodowe Święto Niepodległości. W tym roku obchodzimy wyjątkową, bo setną rocznicę odzyskania przez Polskę wolności. Tegoroczna parada przybrała więc nieco inną formę niż zazwyczaj. Pochody wyruszyły z czterech punktów miasta – Centrum Historii Zajezdnia, placu Jana Pawła II, placu Społecznego i ul. Powstańców Śląskich – i połączyły się na Placu Wolności. Dwie trasy reprezentowały biel, a dwie czerwień –  podczas hymnu państwowego mieszkańcy utworzyli na Placu biało-czerwoną flagę. W marszach brały udział całe rodziny wspólnie celebrując ten szczególny dzień i oddając hołd bohaterom, którzy przyczynili się do odzyskania przez Polskę niepodległości. Tradycyjnie nie zabrakło również Marszałka, który w tym roku na uroczystość przyjechał z urzędującym prezydentem miasta Rafałem Dutkiewiczem oraz prezydentem elektem Jackiem Sutrykiem.

– W 1918 roku, dzięki poświęceniu wielu pokoleń Polaków, nasz kraj ponownie stał się suwerenny. Pamięć o tych wielkich ludziach, o ich niezłomności w walce o wolność jest dla nas dużym zobowiązaniem, długiem, który nie tylko każe nam pielęgnować to, co było, lecz spoglądać na to, co nadchodzi i wspólnie budować przyszłość, opartą o zasady demokracji, które zapewnią nam nie tylko pokój na arenie międzynarodowej, ale zjednoczenie wewnętrzne. O taką wolność walczyli nasi przodkowie. W taką wolność tu, we Wrocławiu, wierzymy i tylko taką będziemy respektować – wolność dla każdego człowieka, bez względu na rasę, język czy wyznanie. Nikt nie odbierze nam jej tak, jak nikt nie odbierze nam radości ze wspólnego, radosnego świętowania odzyskania przez Polskę niepodległości – mówił prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. – Jest z nami wielu młodych ludzi. To oni za kilka, kilkanaście lat będą kształtować nasz kraj i nasze miasto, czerpiąc nierzadko z naszych wzorców postępowania. Dajmy im je. Dajmy im powód do tego, by mogli powiedzieć, że są z nas dumni. By kiedyś mogli opowiedzieć naszym wnukom, że w czasie, gdy w społeczeństwie pojawiały się objawy nienawiści, my staliśmy po dobrej stronie, przestrzegaliśmy praw Konstytucji, szanowaliśmy się wzajemnie i stawaliśmy w obronie słabszych. Jestem przekonany, że ci, którzy walczyli o naszą niepodległość, właśnie taką chcieliby ją widzieć – uśmiechniętą, kolorową, wspólną, pełną radości i wzajemnego poszanowania. Sprawmy, by taka ona właśnie była. By nasi przodkowie i następcy byli z nas dumni. Sprawmy, by piękny i niepowtarzalny dzień, który dziś wspólnie przeżywamy, stał się dniem radości dla każdego z nas – każdego dobrego człowieka.

Oficjalne uroczystości wraz z wojskowym ceremoniałem oraz paradą formacji mundurowych, z towarzyszeniem orkiestry dętej i pocztów sztandarowych, odbyły się przy udziale prawie 20 tysięcy zgromadzonych na Placu Wolności.

 


Autor: Ola Sopuch
Zdjęcia: Ola Sopuch