Ten weekend przyniesie kilka długooczekiwanych premier. Ciężko będzie się zdecydować co wybrać, choć z wrocławskiego punktu widzenia „80 milionów” wydaje się najważniejszym tytułem.

 

ATTENBERG

dramat, Grecja, 2010, 95 min

reż. Athina Rachel Tsangari

wyk. Giorgos Lanthimos, Vangelis Mourikis

 

To propozycja dla tych, których ominęły tegoroczne Nowe Horyzonty. Zwycięski film festiwalu opowiada o 23-letniej Marinie, która nie potrafi nawiązać normalnych relacji z ludźmi. Wiedzę o świecie czerpie głównie z piosenek zespołu Suicide, dokumentów Davida Attenborough oraz seksualnych porad swojej przyjaciółki. Niełatwe, ambitne kino.

 

ZAMIANA CIAŁ (The Change-Up)

komedia, USA, 2011, 112 min

reż. David Dobkin

wyk. Ryan Reynolds, Jason Bateman, Olivia Wilde

Historia stara, jak świat. Dwaj zupełnie różni kumple – stateczny prawnik i nieodpowiedzialny imprezowicz – pewnej pijańskiej nocy wypowiadają życzenie dotyczące „zamiany na życia”.  Następnego ranka każdy z nich budzi się w ciele kumpla, co przynosi ze sobą szereg zabawnych sytuacji. Humor tylko dla opornych na mało wyszukane żarty.

SZPIEG (Tinker, Tailor, Soldier, Spy)

thriller, Francja, Wielka Brytania, 2011, 127 min

reż. Tomas Alfredson

wyk. Gary Oldman, Colin Firth, Tom Hardy

 

Świetnie obsadzony thriller o tajnej agencji wywiadowczej Wielkiej Brytanii – MI6. Ekranizacja powieści mistrza literatury szpiegowskiej Johna le Carré opowiada o największym skandalu w historii brytyjskiego wywiadu, który odkryje George Smiley, podwójny agent. Elektryzujące kino.

 

80 MILIONÓW

premiera: 25.11.2011

sensacja, historyczny, Polska, 2011

reż. Waldemar Krzystek

wyk. Krzysztof Czeczot, Wojciech Solarz, Maciej Makowski, Piotr Głowacki, Mariusz Benoit

 

Kryminał rodem z PRL. Historia wyprowadzenia z wrocławskiego banku 80 milionów zł przez opozycyjnych działaczy tuż przed rozpoczęciem stanu wojennego. Inny portret Polski Ludowej, a wszystko to na pięknych ulicach Wrocławia!

 

RESTLESS

dramat, USA, 2011

reż. Gus Van Sant

wyk. Mia Wasikowska, Henry Hopper, Ryo Kase

 

Wzruszająca opowieść o niespodziewanej znajomości pomiędzy chorą na raka dziewczyną i chłopakiem, który obcuje ze śmiercią codziennie, bowiem jego osobliwym hobby jest chodzenie na pogrzeby. Oboje wiele się od siebie nauczą, a ich życie diametralnie się zmieni.

 

ARTUR RATUJE GWIAZDKĘ (Arthur Christmas)

animacja, USA, Wielka Brytania, 2011

reż. Sarah Smith

wyk. Paweł Ciołkosz (głos), Paweł Szczesny (głos), Elżbieta Gaertner (głos), Tomasz Grochoczyński (głos), Tomasz Borkowski (głos)

 

Bardzo przyjemna animacja w świątecznym duchu. Opowieść o najmłodszym synu św. Mikołaja, który postanawia na własną rękę dostarczyć prezent jednemu jedynemu dziecku, które jeszcze go nie dostało. A Gwiazdka już za chwilę…

 

FILM TYGODNIA:

 

Trudny wybór. Największym potencjałem wydaje się dysponować „Szpieg”, ale Gus van Sant nowym filmem również robi furorę. A może ambitniejsze propozycje zagraniczne pogodzi wrocławska kradzież „80 milionów”? Dajcie znać, co wybraliście.

 

(Dawid Myśliwiec)

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułInwazja Mikołajów we Wrocławiu
Następny artykułTydzień bez barier we Wrocławiu
Żyjemy we Wrocławiu i patrzymy na świat z perspektywy naszego miasta. A Dzielnice są różne jak tylko różne mogą być. Nader często można odwiedzić nasze wrocławskie dzielnice kultury czy sportu, ze szczególnym uwzględnieniem teatru, filmu czy Śląska.