Mija już 50 lat od realizacji kultowego serialu „Stawka większa niż życie”. Z tej okazji Wrocław postanowił uczcić jubileusz produkcji serią wydarzeń, wśród których każdy mógł znaleźć coś dla siebie: od projekcji odcinków, przez wystawy, po zwiedzanie miasta szlakiem plenerowym.

To właśnie latem 1968 roku Wytwórnia Filmów Fabularnych rozpoczęła pracę nad sześcioma odcinkami „Stawki”. Ekipa kierowana na zmianę przez Andrzeja Konica i Janusza Morgensterna pracowała przez półtora miesiąca w centrum miasta, na peryferyjnych osiedlach i w podwrocławskich wsiach. Serial do dzisiaj cieszy się zainteresowaniem kilku pokoleń widzów i zyskuje coraz więcej fanów.

W piątek, 29 lipca, czekała na nas uroczysta prelekcja Bogdana Biernackiego autora książki „Stawka większa niż życie. Serial wszech czasów”. Ten sam autor w ramach 50-lecia kręcenia zdjęć do filmu ukazał nam swój premierowy tytuł: „Śladami Klossa po Wrocławiu”. Tego dnia mogliśmy nacieszyć się projekcją odcinków „Zdrada” oraz „Bez instrukcji”

 

Dla chętnych namacalnych świadectw serialu także nie zabrakło atrakcji. W Dolnośląskim Centrum Filmowym poza projekcją mogliśmy zobaczyć mundury, jakie nosili Kloss i Brunner. Dodatkowo organizatorzy postarali się o gościa specjalnego: panią Tomirę Kowalik, która w „Stawce większej niż życie” wcieliła się w Gerdę, do której dzwonił Hans Kloss w odcinku „Bez instrukcji”.

To było zaraz po tym jak zdałam do szkoły teatralnej razem z moją przyjaciółką Ewą Lejczak. Na egzaminach pojawił się Janusz Morgensztern i powiedział: „Ta i ta”. Byłyśmy wtedy ogromnie przerażone, bałyśmy się charakteru Hansa Klossa. Stanisław Mikulski był dorosłym aktorem, a my ledwie studentkami. Wystąpiłam także w odcinku „W imieniu Rzeczypospolitej”, gdzie pojawiła się całująca para. Najwidoczniej byłam w tym dobra, skoro taką rolę mi przydzielili – dodaje z uśmiechem Tomira Kowalik, aktorka.

To nie był koniec wrażeń. W ciągu następnych dni (30 czerwca, 1 lipca) miały miejsce specjalne trasy szlakiem zdjęć plenerowych, które prowadziło dwóch przewodników: pani Małgorzata Ulrich-Kornacka oraz pan Bogdan Bernacki. Była to znakomita okazja dla wrocławian oraz turystów do lepszego poznania miasta, w którym kręcono 6 odcinków serialu, zobaczenia miejsc powstania kultowych kadrów oraz zrozumienia historii stolicy Dolnego Śląska.

Mogliśmy odwiedzić miejsca charakterystyczne, takie jak Most Tumski, gdzie przewodnicy opowiadali o św. Jadwigi Śląskiej oraz w jaki sposób wykorzystano magię kina w odcinku „Poszukiwany Gruppenführer Wolf”, w którym to przejazd Hansa Klossa przez most trwał niezwykle długo jak na jego rozmiary.

Ciekawostek nie brakowało na trasie. Przy skrzyżowaniu ulic św. Marcina i Świętokrzyskiej ekipa filmowa musiała niegdyś pożyczyć prześcieradła od zakonnic, aby móc rozwiesić białe flagi. Z kolei pod Pałacem Arcybiskupim mieściła się serialowa siedziba Stadtkommandatur, gdzie Kloss rozbroił grupkę chłopców z Hitlerjugend.

Ponadto zwiedzający mogli dowiedzieć się jaki związek z serialem ma Ogród Botaniczny, czy Wybrzeże Wyspiańskiego. Niedzielna wycieczka zakończyła się przy ulicy Smoluchowskiego 56. To właśnie tam mieszkała Christin Kield, znana z odcinka „Zdrada”. Nadal zachowała się tabliczka z numerem kamienicy oraz dziury po drabinie, z jakiej korzystał Kloss.


Autorzy: Ola Sopuch, Wojciech Kosek
Zdjęcia: Ola Sopuch, Wojciech Kosek