Słowacki artysta, goszczony we Wrocławiu przez HART Hostel&Art i Program Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro, podczas swojego pobytu przygotował unikatowe dzieło sztuki – pokój artystyczny, z którego będą mogli korzystać goście HARTu. Wernisaż w czwartek – 28 września o godz. 18. Po prezentacji koncert słowackiego zespołu BIOS.

Boris Sirka to absolwent Grafiki i twórczości eksperymentalnej w Koszycach oraz Sztuk wizualnych i nowych mediów w Pradze. Jego prace były prezentowane na wielu wystawach na Słowacji, a także w Niemczech, Tajlandii czy Japonii. We Wrocławiu dołączył do grona artystów współtworzących jeden z najbardziej wyjątkowych hosteli w Polsce – HART to jednocześnie hostel i galeria sztuki, gdzie goście mogą spędzić noc w pokojach przygotowanych przez różnorodnych twórców.

„The missing shade of blue” – tytuł pracy/pokoju bezpośrednio nawiązuje do teorii filozoficznej Davida Hume’a z rozprawy „Badania dotyczące rozumu ludzkiego” 1748 r.

Przypuśćmy zatem, że jakaś osoba cieszyła się zmysłem wzroku przez lat trzydzieści i zaznajomiła doskonale z barwami wszelkiego rodzaju, z wyjątkiem np. jakiegoś określonego odcienia barwy niebieskiej, z którym spotkać się nigdy nie miała sposobności. Otóż postawmy jej przed oczy różne odcienie tej barwy, z wyjątkiem owego jednego, ułożone stopniowo od najciemniejszego do najjaśniejszego. Oczywiście spostrzeże lukę tam, gdzie brak tego odcienia, i odczuje, ze w tym miejscu większa zachodzi odmienność pomiędzy przyległymi barwami niż gdzie indziej. Pytam się teraz, czy jest rzeczą możliwą, by osoba ta za pomocą własnej wyobraźni wypełniła tę lukę i wytworzyła sobie ideę tego właśnie odcienia, chociaż nie spostrzegła go nigdy za pomocą zmysłów.
Inspiracją dla Borisa Sirki były również ryciny średniowiecznych mistrzów. Jedyny kolor jaki będzie w pokoju, to ten, który zostanie przyniesiony przez gości.
Równocześnie pokazane zostaną inne prace Borisa – instalacje wizualne i obrazy.

 


Otwarcie „The Missing shade of blue”dzieła słowackiego artysty Borisa Sirki / prezentacja efektów rezydencji artystycznej

HART hostel&art
Dziedziniec Artystyczny
ul. Rydygiera 25a | Wrocław

czwartek |
29.09.2016
18:00 – odsłonięcie nowego dzieła Borisa Sirki, wernisaż innych prac artysty
19:00 – koncert słowackiego zespołu BIOS
Wszystkie pokoje będą tego dnia otwarte dla zwiedzających.

Rezydencja Borisa Sirki realizowana jest w ramach Programu Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro, będącego częścią Europejskiej Stolicy Kultury Wroclaw 2016. Program A-i-R Wro został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

a-i-r-wro

 

Autor | Weronika Czyżewska

  • Zdjęcie | arch. Borisa Sirki