Lato to czas wypoczynku i… książek. Trudno wyobrazić sobie wakacje bez lektury. Dlatego TVP Kultura wszystkich wielbicieli literatury jak co roku zaprasza do wytypowania Najgorętszej Książki Lata. Zwycięską pozycję poznamy na Festiwalu Literacki Sopot 2014.

 

O miano Najgorętszej Książki Lata ubiegają się:

„Beksińscy. Portret podwójny” Magdalena Grzebałkowska – obraz relacji ojca i syna, dwóch indywidualności polskiej kultury w biografii Magdaleny Grzebałkowskiej. 

„Bukareszt. Kurz i krew” Małgorzata Rejmer – losy mieszkańców Bukaresztu, zawieszonych między spuścizną dyktatury Ceausescu a światem Zachodu w reportażach Małgorzaty Rejmer. „Czardasz z mangalicą” Krzysztof Varga – ballada o sentymentalnej podróży, opowiedziana przez Krzysztofa Vargę z węgierską pikanterią i smakiem. 

„Seks, betel i czary. Życie seksualne dzikich sto lat później” Aleksandra Gumowska – śladami antropologa Bronisława Malinowskiego na wyspy Trobrianda podąża Aleksandra Gumowska. 

„Sońka” Ignacy Karpowicz – kameralna opowieść Ignacego Karpowicza o bezradnej miłości. 

„Śpiewaj ogrody” Paweł Huelle – misternie skomponowana powieść Pawła Huellego o dawnym Gdańsku i jego utraconym wielokulturowym świecie. 

„Ostatnie rozdanie” Wiesław Myśliwski – powieść Wiesława Myśliwskiego o odkrywaniu tajemnicy życia. 

„Niewidzialna korona” Elżbieta Cherezińska – thriller historyczny Elżbiety Cherezińskiej o mechanizmach władzy w XIII-wiecznej Polsce. 

„Szczęśliwa ziemia” Łukasz Orbitowski – powieść Łukasza Orbitowskiego o współczesnych trzydziestolatkach, ich rozterkach i uwikłaniach. 

„W krainie czarów” Sylwia Chutnik – pełne kontrastów i nieoczywistości życie zwykłych ludzi w opowiadaniach Sylwii Chutnik.


Która spośród poniżej proponowanych pozycji spełnia kryterium książki idealnej na wakacyjny czas? Głosowanie pod adresem www.najgoretszaksiazkalata.tvp.pl