Przełom czerwca i lipca to od niemal dwudziestu lat czas, kiedy na pełnym uroku dziedzińcu wrocławskiego Arsenału odbywa się wrocławski festiwal – „Wieczory w Arsenale”.

Tu właśnie, w otoczeniu starych murów i w towarzystwie akompaniujących koncertom ptaków, można cieszyć się pięknem muzyki kameralnej – pełnej interakcji, rywalizacji, intymności i radości wspólnego muzykowania.

Tegoroczna, XIX. edycja, przyniesie wiele wspaniałych wieczorów wypełnionych muzyką najwyższych lotów. Nie zabraknie najjaśniejszych gwiazd goszczących na największych scenach świata: sopranistka Olga Pasiecznik na finał Festiwalu wykona dwie koncertowe Arie Mozarta, a Royal String Quartet – atrakcyjny program zbudowany na wspaniałej formie fugi. Na najpiękniejszy bodaj kwintet fortepianowy, skomponowany przez Juliusza Zarębskiego, zaprosi z kolei Chopin Piano Quintet, odnoszący spektakularne sukcesy na międzynarodowych konkursach kameralnych na Litwie i we Włoszech. Niezwykły nastój na wieczorze z muzyką filmową zbuduje oboistka Kama Grott, która wystąpi w towarzystwie doborowych jazzmanów.

W niedzielę 28. czerwca usłyszymy dwóch wspaniałych młodych muzyków – akordeonistę Pawła Janasa i saksofonistę Wojciecha Psiuka. Warto posłuchać w ich interpretacji choćby opracowania Koncertu na obój i skrzypce Jana Sebastiana Bacha, by przekonać się o ich niezwykłym kunszcie… Tegoroczny Festiwal to także okazja do poznania kolejnych koncertów Antonio Vivaldiego, które zaprezentują muzycy Orkiestry Wratislavia.

Nie można nie wspomnieć o wyjątkowym Wieczorze, który za sprawą połączonych sił Grupy MoCarta oraz Ireneusza Krosnego czeka nas w niedzielę, 5. lipca. Czy stare mury wytrzymają salwy śmiechu? Czy Arsenał to aby dobre miejsce na wystrzałowe żarty? Przekonamy się o tym uczestnicząc w tym zabawnym pojedynku!

Wszyscy znają takie utwory Mozarta, jak jego Requiem, Symfonię Jowiszową, serenadę Eine kleine Nachtmusik, operę Wesele Figara i wiele innych, późnych dzieł. Jaka jednak symfonia może wyjść spod pióra dziewięciolatka? A jakie mogą urodzić się w głowie szesnastoletniego młodzieńca? Finałowy koncert „Wieczorów w Arsenale” przyniesie odpowiedzi i na te pytania – Orkiestra Kameralna Wratislavia pod dyrekcją Jana Staniendy wykona 4 wczesne symfonie genialnego Wolfiego. Ten koncert to także wspaniała okazja do wysłuchania dwóch przepięknych arii koncertowych tego kompozytora w wykonaniu wspomnianej Olgi Pasiecznik, której głos zachwyca melomanów na całym świecie.

A na początek? Festiwal przekornie zacznie się od… bisów! Encore! to tytuł inauguracyjnego koncertu w wykonaniu gospodarzy Wieczorów – Orkiestry Wratislavia i dyrektora artystycznego Festiwalu, Jana Staniendy. Wieczór wypełnią utwory, którymi smyczkowe orkiestry często kończą swoje występy – popularne i lubiane przez publiczność perełki grane na bis. Trudno o lepszy początek tegorocznych „Wieczorów”!

Wieczory w Arsenale – Kolorowa ulotka

PROGRAM

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułRekrutacja do projektów wakacyjnych WCTD
Następny artykułNOC KINA
Żyjemy we Wrocławiu i patrzymy na świat z perspektywy naszego miasta. A Dzielnice są różne jak tylko różne mogą być. Nader często można odwiedzić nasze wrocławskie dzielnice kultury czy sportu, ze szczególnym uwzględnieniem teatru, filmu czy Śląska.