24 milionów złotych – za tyle chcieliby sprzedaż zabytkową wieżę ciśnień obecni właściciele. Stojąca przy al. Wiśniowej budowla jest jednym z bardziej charakterystycznych miejsc naszego miasta. Wybudowano ją w 1904 roku według projektu architekta miejskiego Karla Klimma.

To właśnie Klimm jest autorem mostu Zwierzynieckiego czy Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej przy ul. Prusa.

Wieża Ciśnień / fot. wikipedia

Wieża ciśnień ma 62,5 metra wysokości. W 2/3 jej wysokości na 42 metrach znajduje się galeryjka widokowa, na której kiedyś za drobną opłatą (10 fenigów) można było oglądać panoramę Wrocławia, a także odległą o 30 km Ślężę. Jeśli widoczność była wystarczająco dobra z tego punktu można było zobaczyć nawet Karkonosze. Zaproszeniem do przyjścia było wywieszenie czerwonej flagi. W tym czasie dwie pierwsze kondygnacje służyły jako mieszkania dla obsługi wieży. Zbiornik wodny znajdował się natomiast w części podpartej dziewięcioma filarami. Środkowy słup mieścił wtedy wodociąg. Całość była nakryta dachem namiotowym, na którego szczycie umieszczono masywny hełm o cechach secesyjnych.

W PRL-u niestety nie było konserwowana i zrezygnowano z jej walorów turystycznych. Mimo tego 19 października 1978 roku została wpisana na listę zabytków. Obecnie w środkowym słupie znajduje się jedna z dwóch wind. Druga jest w bocznej wieżyczce. Tej samej, w której znajduje się klatka schodowa.

Autor: Daniel E. Groszewski

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułZostań ratownikiem w Aquaparku
Następny artykułWarsztaty teatralno-plastyczne
Żyjemy we Wrocławiu i patrzymy na świat z perspektywy naszego miasta. A Dzielnice są różne jak tylko różne mogą być. Nader często można odwiedzić nasze wrocławskie dzielnice kultury czy sportu, ze szczególnym uwzględnieniem teatru, filmu czy Śląska.