Pracownia plastyczna Centrum Kultury AGORA zaprasza grupy zorganizowane  ze szkół podstawowych i gimnazjalnych  na wiosenne warsztaty artystyczne. Uczestnicy będą mieli okazję  wykonać autorskie rękodzieła z ceramiki,  filcu, a także grafiki.

fot. CK Agora

TEMATYKA warsztatów:

1. MINIATURY ‘’SUCHA IGŁA’’ – grafika
Uczestnicy warsztatów według własnego projektu wykonają rysunek igłą stalową na gładkiej powierzchni płyty metalowej, którą następnie odpowiednio pokryją farbą drukarską, przełożą papierem i z zastosowaniem prasy graficznej odcisną oryginalne odbitki o tzw. miękkich tonach i aksamitnym kolorze. Miniatury te (nie większe niż 20cmX20cm) – o tematyce świątecznej i nie tylko – mogą być kartkami świątecznymi lub oprawioną w ramki pamiątkową grafiką. Cel: własnoręczne przygotowanie matrycy i odbitek w technice suchej igły. Metoda: prezentacja z zakresu technik graficznych (szczególnie suchej igły) i ich zastosowania w promocji działalności szkoły i na własny użytek oraz zajęcia manualne po wcześniejszych wskazówkach technicznych.

Prowadzenie zajęć:Wojciech Kołacz – artysta grafik
Czas zajęć: 2,5 godz. + 0,5 godz. przygotowanie
Uczestnicy: uczniowie SP, kl. 5 – 6 i Gimnazja
Koszt: 12 zł/osoba

2. JAJA FILCEM MALOWANE
Do techniki filcowania na sucho posłuży nam specjalna igła, którą uczestnicy warsztatów w przekazany sposób skutecznie filcować będą wełnę na styropianowych jajkach – komponując przez siebie zaprojektowane wcześniej wzory. Cel: wykonanie w nowej technice filcowania na sucho wielkanocnych jaj. Technika wymaga zręczności, cierpliwości i nabycia umiejętności delikatnego filcowania wełenki tworząc przy okazji barwne wzory. Upominek na Wielkanoc zapewniony! Metoda: prezentacja jajek z omówieniem poszczególnych etapów i sposobów wykonania oraz zajęcia manualne po wcześniejszych wskazówkach technicznych.

Prowadzenie zajęć: Marcjanna Sikora – architektka krajobrazu
Czas zajęć: 2,5 godz. + 0,5 godz. przygotowanie
Uczestnicy: uczniowie szkół podstawowych kl. 4-6 i gimnazja
Koszt: 12 zł/osoba

3. PTASZYNY Z GLINY
Różnorodność formy w naturze to pretekst do tworzenia-modelowania swoich wizji w materiale jakim w tym wypadku jest glina. Ptaki to wdzięczny temat rzeźbiarski, w którym można zastosować efekty dekoracyjne, faktury np. przez odciskanie koronki. Cel: jedynym sposobem autentycznego poznania materiału, jest praca z nim i zręczne nim manipulowanie. Sam temat poprzedzony będzie szkicami ptaków z podkreśleniem elementów dekoracyjnych oraz ukazanie ptaka lub jego elementów w formie użytkowej np. wazonika, świecznika. Metoda: pokaz gotowych rzeźb w pracowni plastycznej, zapoznanie z materiałem – gliną, omówienie procesu tworzenia rzeźby i metody szkliwienia (10 min.) oraz zajęcia manualne po wcześniejszych wskazówkach technicznych.

Prowadzenie zajęć: Jadwiga Całka – plastyczka
Czas zajęć: 2,5 godz. + 0,5 godz. przygotowanie
Uczestnicy: uczniowie SP i Gimnazja
Koszt: 12 zł/osoba

Informacja i zapisy grup:
Jadwiga Całka,
jadwiga.calka@ckagora.pl
Tel.071 325 14 83, wew.109

 

(Beata Gonia-Łozowska)