Jeśli przeszłość jest ulicą jednokierunkową, to teraźniejszość można niekiedy określić jako rozwidlenie drogi, która jest jeszcze przed nami. Ta idea stanowi założenie „Wiosny” Leonarda Moreiry, w której osobiste zdarzenie otwiera dwie różne perspektywy.

„Wiosna” może być czytana jako dwie równoległe sztuki, dziejące się w tym samym miejscu. Jak wyglądałyby chwile, które mogliśmy przeżyć, ale których nie przeżyliśmy? Czy sztuka może pokazać zarówno życie, jak i te niezaistniałe momenty?

Fikcja, sen, życzenie, prawda – wszystko to jest u Leonarda Moreiry kwestią perspektywy. To samo dotyczy relacji między przeszłością a teraźniejszością, wspomnieniem a urojeniem. Jego perspektywizm nie tylko relatywizuje przedmiotowość, lecz również bierze na cel w szczególności to, co niematerialne, przemijające i osobiste.

 

Leonardo Moreira, jest jednym z najbardziej obiecujących i utalentowanych dramaturgów i reżyserów brazylijskich. Jego twórczość teatralna to nieustające poszukiwania nowych środków wyrazu i form scenicznych.

PREMIERA 4 marca
spektakle 6—11 marca

OBSADA
Monika Krzywkowska, Marta Juras, Marcin Bosak, Łukasz Simlat, Stanisław Brudny, Antoni Pawlicki (gościnnie)

TEKST I REŻYSERIA
Leonardo Moreira
ASYSTENTKA REŻYSERA
Aura Cunha
MUZYKA
Marcelo Pellegrini