Instytut Studiów Klasycznych, Śródziemnomorskich i Orientalnych Uniwersytetu Wrocławskiego we współpracy ze Stowarzyszeniem Dante Alighieri we Wrocławiu zapraszają na serię spotkań z Alberto Terrile. Między 15 a 18 czerwca Włoski fotograf zaprezentuje w naszym mieście cykl wykładów „Anioły we Wrocławiu”.

Alberto Terrile jest znany przede wszystkim we Francji, Włoszech i Stanach Zjednoczonych ze swojego fotograficznego cyklu o Aniołach, jego twórczość obejmuje jednak również takie dziedziny jak teatr, muzyka i reklama. W dorobku Terrile dominują wielokrotnie nagradzane czarno-białe portrety – na jego najważniejszych pracach pojawiają się choćby amerykańska wokalistka jazzowa Dee Dee Bridgewater, niemiecka aktorka kabaretowa i musicalowa Ute Lemper, ale i Krzysztof Kieślowski. Jego zdjęcia wystawiane były między innymi w Mediolanie, Rzymie, Paryżu, Avignon, Chicago, Montrealu e Toronto. Prowadzi zajęcia na Akademii Sztuk Pięknych w Genui.

W ramach cyklu „Anioły we Wrocławiu” Alberto Terrile da trzy wykłady. Pierwszy odbędzie się w  Instytucie Studiów Klasycznych, Śródziemnomorskich i Orientalnych Uniwersytetu Wrocławskiego 15 czerwca (poniedziałek) o godzinie 12:00 i poświęcony będzie fotograficznemu oddawaniu tego, co niewidzialne. Dzień później o godzinie 18:00 twórca pojawi się w Kinie Nowe Horyzonty, gdzie opowie o swojej pracy z bohaterami fotografii – od celebrytów po zwykłych ludzi. Ostatnie wrocławskie spotkanie odbędzie się 18 czerwca (czwartek) w Cafe Thea. Podczas wykładu zatytułowanego „Fotografia etyczna” Terrile opowie o poszukiwaniu alternatywy dla estetycznego dyktaktu, jaki panuje dziś w fotografii i zaprezentuje swój cykl poświęcony grupom żyjącym poza głównym nurtem – osobom starszym, niepełnosprawnym, społeczności transgender – które poznał podczas pracy w Genui.

***

Instytut Studiów Klasycznych, Śródziemnomorskich i Orientalnych Uniwersytetu Wrocławskiego

we współpracy ze Stowarzyszeniem Dante Alighieri we Wrocławiu

 zapraszają na cyklu wykładów włoskiego fotografa

Alberto Terrile – „Anioły we Wrocławiu”

 

15.06 (poniedziałek), 12:00-13:30 otwarcia w  Instytucie Studiów Klasycznych,  Śródziemnomorskich i Orientalnych UWr

Przedstawić NIEWIDZIALNE (Rappresentare IL NON VISIBILE)

Cykl poświęcony Aniołom współczesności 1993/2015 (Il work in progress sull’Angelo nella contemporaneità 1993/2015)

Miejsce: ul. Komuny Paryskiej 21.

Wykład po włosku.

16.06 (wtorek), 18:00-20:00 we współpracy z Kinem Nowe Horyzonty

Przedstawić INNEGO. Portretować osoby. Od celebrytów do zwyczajnych ludzi 1985/2015

(La rappresentazione dell’ALTRO. Ritrarre le persone. Dai divi alle persone di tutti i giorni 1985/2015)

W swoich przedstawieniach podmiot ludzki staje się po prostu umeblowanym wnętrzem, wypełnionym nie tyle znakami, co oczekiwaniem. Oczekiwaniem na to, co stać się może tylko w oku patrzącego. Nie ma zdjęcia, w którym Terrile rezygnowałby z łączenia kontemplacji obserwatora z własnymi projekcjami.

Miejsce: Hol Kina Nowe Horyzonty (2 piętro).

Wykład z tłumaczeniem symultanicznym włosko-polskim.

18.06 (czwartek), 17:30-19:00 we współpracy z CafeTHEĄ Instytutu im. Jerzego Grotowskiego

Fotografia etyczna (Fotografia ETICA)

Jeśli współcześnie to estetyka dyktuje warunki, potrzeba alternatywy. Spojrzenie na niepełnosprawnych fizycznie i umysłowo, starszych, społeczność transgender w Genui.

Miejsce: CafeTHEA Instytutu im. Jerzego Grotowskiego, Przejście Żelaźnicze 4.

Wykład z tłumaczeniem symultanicznym włosko-polskim

 

Alberto Terrile (ur. 11 marca 1961 w Genui) – włoski fotograf – jest znany przede wszystkim we Francji, Włoszech i Stanach Zjednoczonych ze swojego cyklu o Aniołach. Jego twórczość obejmuje także takie dziedziny jak teatr, muzyka i reklama. W jego dorobku dominują czarno-białe portrety, za które otrzymał wiele nagród. Na jego najważniejszych portretach figurują – Corrado Rustici, Dee Dee Bridgewater i Ute Lemper. Jego prace wystawiane były między innymi w Mediolanie, Rzymie, Paryżu, Avignon, Chicago, Montrealu e Toronto. Prowadzi zajęcia akademickie na Akademii Sztuk Pięknych w Genui.

Carola C_Alberto Terrile

Krzysztof Kieślowski_Alberto Terrile

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułNut Ferment 9
Następny artykułSPORTOWY RAPORT #55 (12.06.2015)
Żyjemy we Wrocławiu i patrzymy na świat z perspektywy naszego miasta. A Dzielnice są różne jak tylko różne mogą być. Nader często można odwiedzić nasze wrocławskie dzielnice kultury czy sportu, ze szczególnym uwzględnieniem teatru, filmu czy Śląska.