O nowej premierze Wrocławskiego Teatru Komedia rozmawiamy z Wojciechem Dąbrowskim, reżyserem spektaklu „Z twoją córką? Nigdy!”.

*

Wrocławski Teatr Komedia prezentuje   nowy spektakl „ Z twoją córką? Nigdy!” Antonina Prochazki na nowej scenie. Czy dużo radości i zabawy zaproponujecie widzom?

WOJCIECH DĄBROWSKI: – Mamy taką nadzieję. Wykonaliśmy kawał ciężkiej roboty. Zaprosiłem do współpracy  debiutujących na scenie teatralnej: Michała Koterskiego, Olę Zienkiewicz i Jana Węglowskiego, który jest tłumaczem sztuki i jednocześnie gra główną rolę w tym spektaklu. Jan Węglowski wprawdzie jest obyty ze sceną, ponieważ od wielu, wielu lat występuje w kabarecie, ale to jest inna formuła dlatego próbowaliśmy nauczyć go teatralnego sposobu pracy. Natomiast scena ATM Bielany jest znakomitym miejscem, przyjaznym artystom, wspaniale wyposażonym w sprzęt  Na widowni może zasiąść 400 widzów.

Wszystko dopięte na ostatni guzik?  Widziałem, dzięki fejsbukowi, że w ostatnich dniach przed premierą pracowaliście do późnej nocy.

–  To wynika z faktu, że nie mamy zespołu aktorskiego na etatach, a każdy z nas ma wiele  zobowiązań artystycznych więc nie lada wyczynem jest „zgranie” terminów.  Niejednokrotnie  jedynym wolnym terminem dla aktorów  są godziny nocne stąd i nocne próby.

Dlaczego warto przyjść na ten spektakl?

– Aby  się uśmiechnąć i poznać czeską literaturę komediową. Prezentowany przez Teatr Komedia spektakl jest polską prapremierą sztuki Antonina Prochazki – bardzo popularnego u naszych południowych sąsiadów komediopisarza, aktora i reżysera. Jest to utwór oparty na klasycznej formule komedii pomyłek, napisany żywym, dowcipnym językiem. Widzowie „otrzymają” dużą dawkę charakterystycznego czeskiego, powiedziałbym – odważnego humoru .Warto też przyjść chociażby dlatego, że można będzie posłuchać  sporo piosenek w wykonaniu Karela Gotta. Jest to genialny artysta, którego nie obawiam się określać jako Elvisa Presleya Europy lub drugim Preseleyem świata. Jego dorobek artystyczny jest nieprawdopodobny biorąc pod uwagę skalę głosu, czystość, liczbę wykonywanych utworów, nagranych płyt. Bez wątpienia jest królem muzyki. Warto więc przyjść  aby posłuchać Karela Gotta.

Rozmawiał | Daniel E. Groszewski
Zdjęcie | Daniel E. Groszewski

 

*

ZOBACZ TAKŻE:

Łukasz Płoszajski: Trafiona w punkt
 Michał Koterski: W teatrze nie ma ściemy
GALERIA ZDJĘĆ >>

 

*

O SZTUCE
„Z Twoją córką ? Nigdy!”

(Tragikomedia o kryzysie wieku średniego)

z twoja córka? nigdy!

 Autor: Antonin Procházka
Przekład: Jan Węglowski
Reżyseria: Wojciech Dąbrowski
Scenografia i kostiumy: Małgorzata Matera
Opracowanie muzyczne: Bartosz Pernal, Paweł Dobosz
Choreografia: Katarzyna Kot-Małecka

Obsada:
Alicja Koukolik: Kinga Zabokrzycka
Rudek Koukolik: Wojciech Dąbrowski
Sandra Koukolik: Aleksandra Zienkiewicz
Libusza Szimandl: Beata Rakowska
Lubosz Szimandl: Jan Węglowski
Czeniek: Łukasz Płoszajski
Robin: Michał Koterski
Taniec: Katarzyna Kot-Małecka i Piotr Małecki

*

Teatr Komedia przygotowuje na początek maja polską prapremierę sztuki autorstwa Antonína Procházky  – bardzo popularnego u naszych południowych sąsiadów komediopisarza, aktora i reżysera – zatytułowaną: „Z twoją córką? Nigdy!”

Jest to utwór sceniczny  oparty na klasycznej formule komedii pomyłek – zarówno tych sytuacyjnych, jak i przede wszystkim emocjonalno-uczuciowych, napisany żywym, dowcipnym językiem.

Przedstawia on historię dwóch zaprzyjaźnionych od lat par małżeńskich – Szimandlów i Koukolików.  Ci ostatni, głównie z inicjatywy Alicji Koukolikowej, starają się zapobiec nieuniknionemu, tytułowemu kryzysowi wieku średniego. Za namową państwa Szimandlów wyjeżdżają na drugą podróż poślubną w Rudawy, powierzając opiekę nad  nastoletnią córką Sandrą swym przyjaciołom.

Do czego doprowadzi ta decyzja, można będzie się przekonać oglądając „Z twoją córką? Nigdy!” na nowo otwartej scenie ATM- Bielany Wrocławskie.

Należy dodać, iż dodatkową atrakcją jest obsada, oparta w głównej mierze na popularnych aktorach, znanych z serialu „Pierwsza miłość”. Nie zabraknie też niespodzianki jeśli chodzi o wykonawcę roli Robina – przyjaciela Sandry.

*

PREMIERA: 10 maja (sobota), godz. 18

Pozostałe spektakle

9 maja (piątek), godz. 20
8 czerwca (niedziela), godz. 20
26 czerwca (czwartek), godz. 20

BILETY: 50 zł i 100 zł (premiera)

*

Odjazdy bezpłatnych autobusów dowożących na spektakl Opera Wrocławska – ATM Scena na Bielanach

ROZKŁAD JAZDY  10 maja 2014

ODJAZD
I kurs – 16:30
II kurs – 17:30

POWRÓT
I kurs – 21:00