7 października w Multikinie Pasaż Grunwaldzki będzie można zobaczyć premierowo „Wołyń” –najnowszy film Wojciecha Smarzowskiego. Z tej okazji zapraszamy na wyjątkowy seans i spotkanie, które rozpocznie się o godz. 19:00.

Gościem specjalnym pokazu będzie Stanisław Srokowski, autor książki „Nienawiść”, na podstawie której oparto scenariusz filmu „Wołyń”. Pisarz, poeta i publicysta, główny konsultant merytoryczny przy produkcji, w krótkiej prelekcji przed seansem przedstawi własne świadectwo ocalenia z rzezi wołyńskiej i opowie o swoim działaniu na poszczególnych etapach powstawania „Wołynia”.

wolyn-plakat-filmu

Akcja filmu „Wołyń” rozpoczyna się wiosną 1939 roku w małej wiosce zamieszkałej przez Ukraińców, Polaków i Żydów. Zosia Głowacka ma 17 lat i jest zakochana w swoim rówieśniku, Ukraińcu Petrze. Ojciec postanawia jednak wydać ją za bogatego polskiego gospodarza Macieja Skibę, wdowca z dwójką dzieci. Wkrótce wybucha wojna i dotychczasowe życie wioski odmienia najpierw okupacja sowiecka, a później niemiecki atak na ZSRR. Zosia staje się świadkiem, a następnie uczestniczką tragicznych wydarzeń wywołanych wzrastającą falą ukraińskiego nacjonalizmu. Kulminacja ataków nadchodzi latem 1943 roku. Pośród morza nienawiści Zosia próbuje ocalić siebie i swoje dzieci.

piątek | 7.10.2016 | godz. 19:00
Multikino Pasaż Grunwaldzki