Piętnaście projektów, które wykorzystują inteligentne rozwiązania w przestrzeni miejskiej i służą polepszeniu życia mieszkańców oraz dwa projekty związane z zielenią – pomysły ze stolicy Dolnego Śląska zostały docenione podczas globalnego szczytu Smart City Expo w Chinach.

Wręczenie nagród, przyznawanych podczas szczytu Smart City Expo, odbyło się w Ningbo w Chinach. Konkurs organizuje fundacja Prospective & Innovation i China Centre for Urban Development. W tym roku Wrocław wyróżniony został nagrodą Green & Smart City Awards.  Miasto otrzymało nagrodę w kategorii Top Level Designe, przyznawaną za działania na wielu polach i w różnych dziedzinach.

Aplikacja konkursowa, składana przez Urząd Miejski Wrocławia, obejmowała w sumie siedemnaście projektów, m.in. Open Data, ITS, detekcję wolnych miejsc na parkingach dla autobusów turystycznych, inteligentne oświetlenie na wzorcowym osiedlu Wuwa 2 czy system Smart Folow, dzięki któremu pracownicy MPWiK łatwo mogą szybciej zlokalizować awarie wodociągowej. Projekty te wykorzystują inteligentne rozwiązania w przestrzeni miejskiej, tym samym polepszając życie mieszkańców.
Nagrodę za projekt transportowy otrzymała również firma Nokia, która ma siedzibę we Wrocławiu i z którą miasto niedawno podpisało list intencyjny.

Nagrodę w imieniu prezydenta Wrocławia odebrała Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju.

– Niezmiernie się cieszę, że wrocławskie rozwiązania zostały docenione przez światowej klasy ekspertów. Wielokrotnie byliśmy zapraszani na scenę, aby opowiadać o naszych inteligentnych rozwiązaniach. To wydarzenie kolejny raz udowodniło, że możemy być dumni z Wrocławia – relacjonuje Szymczak-Pomianowska.


Autor: Ola Sopuch
Zdjęcia: mat. prasowe