Redakcja magazynu „Forbes” przeprowadziła ranking, w którym oceniła 10 najbardziej innowacyjnych miast w Polsce. Na wysokim 5. miejscu uplasował się Wrocław. Na podium znalazły się Kraków oraz Warszawa, a zwycięzcą okazała się… Częstochowa.

Ranking najbardziej innowacyjnych miast w Polsce powstał w oparciu o ankietę, którą przeprowadzono w dwudziestu największych miastach naszego kraju. Znalazły się w niej pytania o rozwiązania związane z technologiami, świadczące o wysokim poziomie innowacyjności, takie jak: programy rozwoju, serwisy internetowe samorządu, punkty z dostępem do bezpłatnego Internetu, czy miejskie aplikacje mobilne.

Wyniki tegorocznego rankingu „Forbesa” ogłoszono 26 czerwca podczas uroczystej gali na IX Kongresie Regionów we Wrocławiu. Tego samego dnia ogłoszono również wyniki rankingu najlepszych prezydentów miast polskich, organizowanym przez „Newsweek”.

Wrocław w rankingu innowacyjnych miast zajął 5. miejsce. Projektem, który docenili organizatorzy i uznali za wpisujący się w najnowsze światowe trendy, jest wypożyczalnia miejskich samochodów elektrycznych Vozilla. Innowacyjnym rozwiązaniem we Wrocławiu okazał się być również nowy system pobierania opłaty w transporcie miejskim. Nowe biletomaty z Mennicy Polskiej umożliwiają pasażerom MPK na zakup biletu za pomocą karty bankowej, która staje się identyfikatorem w razie kontroli.

W rankingu „Forbesa” pierwsze miejsce zajęła Częstochowa przede wszystkim za programy społeczne, m. in. „Teraz lepsza praca”, „Aktywni rodzice – szczęśliwe dzieci” oraz program ulg podatkowych od nieruchomości dla pracodawców, tworzących nowe miejsca pracy. Drugie miejsce zdobyli razem Kraków i Warszawa. Przed Wrocławiem był jeszcze Toruń, który zajął czwartą pozycję.

 


Autor: Oliwia Rybiałek
Zdjęcia: www.pixabay.com, www.wikipedia.org