W tym roku o tytuł Zielonej Stolicy Europy 2020 starało się trzynaście miast. Komisja Europejska opublikowała listę trzech, które dostały się do finału i nie ma pośród nich Wrocławia. Walczyć będą natomiast Lizbona, belgijska Gandawa oraz finlandzkie Lahti.

Komisja Europejska od 2010 roku przyznaje tytuł Zielonej Stolicy Europy  jednemu miastu europejskiemu powyżej 100 tysięcy mieszkańców, które prężnie rozwija się gospodarczo, następuje w nim poprawa jakości życia mieszkańców, a przy tym wszystkim odznacza się wysokim poziomem ochrony środowiska. Kryteriami są między innymi: gospodarowanie terenami zielonymi, jakość wody, ochrona przyrody i różnorodność biologiczna.

Wrocław swoją pierwszą aplikację złożył do Zielonej Stolicy Europy 2019, kiedy to zwycięzcą zostało Oslo. Teraz również się nie udało, lecz prezydent Rafał Dutkiewicz zapowiada, że miasto będzie próbowało do skutku. Co najbardziej istotne dla mieszkańców, każda kolejna aplikacja będzie się wiązać z realnymi zmianami we Wrocławiu. Władze miasta zapowiadają, że będą konsekwentnie dążyć poprzez konkretne działania do stworzenia jeszcze bardziej zielonej stolicy Dolnego Śląska.


Autor: Oliwia Rybiałek

Zdjęcie: wikipedia.org