Z dniem 1. marca, po sześciu latach od utworzenia linii Wrocław – Drezno, decyzją Przewozów Regionalnych przestaje ona istnieć. Stolica Dolnego Śląska utraci ostatnie połączenie kolejowe z Niemcami.

- REKLAMA -

Po grudniowej likwidacji połączenia Wrocławia z Berlinem, które było jednym z najstarszych połączeń kolejowych w Europie, przyszedł czas na Drezno. Spółka Przewozy Regionalne poinformowała, że od 1 marca wstrzymuje kursowanie pociągów, co jest spowodowane brakiem środków w budżecie samorządu Dolnego Śląska na dalsze finansowanie połączenia. Roczny koszt utrzymania wynosił prawie osiem milionów złotych.

Wrocław, który w przyszłym roku zostanie Europejską Stolicą Kultury, będzie mógł polegać jedynie na połączeniach drogowych i lotniczych. Z połączenia z Dreznem, czy wcześniej z Berlinem korzystali nie tylko mieszkańcy województwa, ale także, a może nawet przede wszystkim, niemieccy turyści, który chętnie odwiedzali miasto.

— To bardzo niepokojąca sytuacja, która w przyszłości może odbić się negatywnie między innymi na kondycji gospodarczej regionu — stwierdza Marek Łapiński, były marszałek naszego województwa.

Jak słusznie zauważa poseł Łapiński, w ostatnich latach włożono wiele wysiłku i pieniędzy w modernizację linii kolejowych, które miały w znaczącym stopniu wpłynąć na bezpieczeństwo, a także szybkość jazdy.

— To wszystko zaś miało sprawić, że pasażerowie będą częściej wybierać kolej jako szybki, bezpieczny i wygodny środek transportu zbiorowego. Takie inwestycje zrealizowano również na Dolnym Śląsku. Modernizowano między innymi międzynarodową linię E30 z Wrocławia do Legnicy i Zgorzelca, będącą drogą do Niemiec przez Goerlitz. To właśnie na tej trasie kursowały pociągi z Drezna do Wrocławia — tłumaczy.

Zwraca się on także z prośbą do szefowej resortu infrastruktury i rozwoju o pomoc dla władz regionu w ratowaniu połączenia Wrocław-Drezno oraz w utrzymaniu linii.

—  Wyrażam nadzieję, że dzięki pomocy Pani Minister połączenie to wróci na kolejową mapę Polski w najszybszym możliwym terminie.

Na pierwsze decyzję w tej sprawie przyjdzie nam jeszcze poczekać, a tymczasem chętni na ostatni kurs pociągiem z Wrocławia do Drezna mają czas do soboty do godziny 18:38, kiedy to odjedzie z Dworca Głównego ostatni pociąg na tej trasie.

Autor | Patryk Wolny

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułEuropejskie standardy w Polsce
Następny artykułŁukasz Burzyński: Powiew świeżości
Żyjemy we Wrocławiu i patrzymy na świat z perspektywy naszego miasta. A Dzielnice są różne jak tylko różne mogą być. Nader często można odwiedzić nasze wrocławskie dzielnice kultury czy sportu, ze szczególnym uwzględnieniem teatru, filmu czy Śląska.