Około 140 tysięcy osób wzięło udział w całodziennych imprezach i niezwykłym finałowym multiwidowisku nad Odrą.

 

Przez cały piątek i sobotę na placach i nadodrzańskich bulwarach mieszkańcy Wrocławia tłumnie uczestniczyli w imprezach i festiwalach, którym patronuje Europejska Stolicy Kultury, w tym we Flow, czyli happeningach, performance’ach, spektaklach tanecznych i muzycznych, które w artystyczny sposób opowiadały o kulturze i niezwykłych dziejach miasta i jego mieszkańców. Finałem Flow było wieczorne multiwidowisko – historia Wrocławia w czterech aktach z udziałem 300 artystów i 45 jednostek pływających. Malowniczy spektakl nad Odrą obejrzało aż 50 tysięcy wrocławian. To kolejny czerwcowy weekend pełen wspaniałych wydarzeń z bogatego programu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016.

Spektakularny finał nad Odrą

W sobotni wieczór wrocławianie obejrzeli niesamowity muzyczno-świetlny spektakl przedstawiający 60 lat historii Wrocławia, od czasów przedwojennych, przez okres zniszczenia i przesiedleń, aż po odbudowę, pełen rozkwit miasta i integrację mieszkańców. W Kantatę Flow zaangażowanych zostało 600 osób oraz 4 duże statki i 41 żaglówek. Ponadto na potrzeby widowiska na lądzie zgromadzono 500 000 kilogramów sprzętu technicznego. Finałowy Flow był niezwykle widowiskowym muzyczno – świetlnym wydarzeniem. Nad stworzeniem Kantaty Flow pracowało czterech kompozytorów (Udi Perlman, Amir Shpilman, Jiri Kabat i Paweł Romańczuk) i cztery orkiestry. W sumie na scenie zbudowanej nad Odrą wystąpiło 300 artystów, a cały spektakl oglądało 50 tysięcy widzów, nie tylko nad Odrą, na Bulwarze Dunikowskiego i Moście Pokoju, ale także na czterech ekranach umieszczonych w centrum miasta i dzięki streamingowi online.

Cały dzień w rytmie Flow

Wieczorne multiwidowisko było finałem całodziennego artystycznego performansu wypełnionego wydarzeniami artystycznymi i atrakcjami dla mieszkańców miasta i gości Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Tysiące osób przemieszczało się pomiędzy czterema przestrzeniami w centrum miasta pełnymi tańca, performance’u i interaktywnych wydarzeń. Wielkim zainteresowaniem cieszyła się Strefa Smaków albo inaczej „Marmolada”, czyli teatralno-muzyczna opowieść o rodzinnych wspomnieniach rozgrywająca się w przepięknej scenerii Ogrodu Botanicznego. Przy pl. Uniwersyteckim z kolei ukraińscy artyści i zagraniczni mieszkańcy stolicy Dolnego Śląska opowiadali o wielokulturowości i otwartości Wrocławia. We wszystkich Strefach Flow, pojawili się artyści z Wrocławia, całej Polski, Niemiec, Ukrainy, Holandii, Czech i Izraela. Flow wyreżyserował Chris Baldwin, kurator ESK ds. performance.

Cały czerwiec we Wrocławiu

Flow oraz inne imprezy, trwającego jeszcze weekendu, czyli m.in. Festiwal Dobrego Piwa, koncerty w Goethe-Institut Pop-Up Pavilon, mikrograntowe wydarzenia w Parkach ESK to półmetek Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Przed nami jeszcze blisko pół tysiąca wydarzeń kulturalnych. W samym tylko czerwcu zaplanowano m.in. megawidowisko na Stadionie Wrocław (Hiszpańska noc z Carmen – Zarzuela Show – 18 czerwca), letnią dogrywkę Europejskiej Nocy Literatury (19 czerwca), Koalicję Miast dla Kultury – Szczecin (17-19 czerwca), Przegląd Sztuki SURVIVAL (24 – 28 czerwca), otwarcie Muzeum Sztuki Współczesnej w Pawilonie Czterech Kopuł, uliczny Festiwal Bieli, wystawę Kościół. Piękno i Kicz. Architektura VII Dnia (27 czerwca – 28 sierpnia) oraz koncert Davida Gilmoura na pl. Wolności (25 czerwca).

  • Zdjęcia | BTW photographers Maziarz/Rajter
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułEuro 2016: Niemcy – Ukraina
Następny artykułChór Komentujących Wrocławian po raz siódmy
Żyjemy we Wrocławiu i patrzymy na świat z perspektywy naszego miasta. A Dzielnice są różne jak tylko różne mogą być. Nader często można odwiedzić nasze wrocławskie dzielnice kultury czy sportu, ze szczególnym uwzględnieniem teatru, filmu czy Śląska.