Edyta Stein, św. Jadwiga, Wanda Rutkiewicz, Anna German czy Freya von Moltke to tylko pięć z szesnastu wielkich kobiet, które uhonorowane zostały wystawą „Niezwykłe Dolnoślązaczki”. Z okazji stulecia uzyskania przez Polki praw wyborczych do grona wrocławskich krasnali dołączyła także krasnalka Sufrażystka.

Tymczasowy Naczelnik Państwa Józef Piłsudski 28 listopada 1918 roku podpisał Dekret o Ordynacji do Sejmu Ustawodawczego. W dokumencie znalazł się zapis, że prawa wyborcze czynne i bierne mają wszyscy obywatele Polski „bez różnicy płci”. W 2018 roku świętujemy więc nie tylko setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę, ale również setną rocznicę uzyskania przez Polki praw wyborczych. Z tej okazji 28 listopada otwarto wystawę „Niezwykłe Dolnoślązaczki”. Uhonorowano w ten sposób szesnaście niezwykłych kobiet, które zapisały się na kartach historii. Wśród wyróżnionych pań znalazła się m.in. Wanda Rutkiewicz – polska alpinistka i himalaistka, która jako trzecia kobieta na świecie oraz pierwszy Polak stanęła na Mount Evereście, a jako pierwsza kobieta na świecie i pierwszy Polak na K2. Nie zabrakło także takich postaci jak Anna German, Edyta Stein czy Freya von Moltke i Marianna Orańska.

 – Jest to wystawa o niezwykłych Dolnoślązaczkach na stulecie uzyskania praw wyborczych przez Polki. Wybraliśmy szesnaście niesamowitych kobiet, które łączy jedno – wszystkie mieszkały na Dolnym Śląsku, część z nich we Wrocławiu. Były różnych narodowości. Działały w różnych dziedzinach życia, były aktywne. I dlatego właśnie chcemy je wyciągnąć z mroków historii i chcemy je pokazać jako przykład fantastycznych, aktywnych, mądrych kobiet –  mówiła Katarzyna Lubiniecka-Różyło ze Stowarzyszenia Dolnośląski Kongres Kobiet, kuratorka wystawy. – To ma być przykład dla nas i dla naszych córek. Tak, jak nasze prababki wywalczyły nam prawa wyborcze, tak my musimy przekazać naszym córkom jedną rzecz: Dziewczyny, idźcie w świat! Bądźcie silne, realizujcie swoje marzenia. Zobaczcie, to było takich szesnaście niesamowitych kobiet, którym było trudniej działać niż nam i które zrobiły takie świetne rzeczy. Niech dla was będzie to wzór, że można, że nie ma podziału w dzisiejszym świecie na męskie i kobiece, na męskie zawody i kobiece zawody, na męskie sprawy i kobiece sprawy.

Wystawa jest mobilna – zdjęcia i biogramy opisywanych kobiet znalazły się na roll-upach. Taka forma ekspozycji umożliwi jej prezentację w dolnośląskich miastach i miasteczkach. Wystawę współzorganizowali Stowarzyszenie Dolnośląski Kongres Kobiet oraz Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej we Wrocławiu. Jest to kolejne wydarzenie zorganizowane z okazji Dolnośląskiego Roku Praw Kobiet, który uchwalony został przez Sejmik Województwa Dolnośląskiego.

Z okazji stulecia uzyskania przez Polki praw wyborczych, we Wrocławiu pojawiła się także nowa krasnalka – Sufrażystka.


Autor: Ola Sopuch
Zdjęcia: Ola Sopuch