– Na nowym stadionie we Wrocławiu mamy 104 miejsca dla osób z niepełnosprawnością i tyle samo dla ich asystentów – opowiadał na konferencji organizowanej przez  Cafe Football /Total Football – Total Acces/, Bartłomiej Skrzyński, miejski Rzecznik ds. Osób Niepełnosprawnych, przy Prezydencie Wrocławia.

W miniony weekend (23-24.09)  w Londynie spotkało się blisko 200 uczestników, w tym reprezentantów UEFA, EURO 2012, związków piłki nożnej, federacji i lig, klubów piłki nożnej, niepełnosprawnych i pełnosprawnych kibiców, a także partnerów z organizacji pozarządowych by mówić o dostępności stadionów dla w-skersów.

Joyce Cook (w turkusowym żakiecie), dyrektor CAFE, prowadzącakonferencję na Wembley i Keith Ferguson Oficer CAFE na wschodnią Europęw towarzystwie wrocławskiej delegacji z gminy Wrocław i Klubu KibicówNiepełnosprawnych / fot. archiwum skrzynski.info.pl
Bartłomiej Skrzyński, Miejski Rzecznik ds. Osób Niepełnosprawnych sprawdzał rozwiązania służące poprawie funkcjonowania na Wembley kibiców niepełnosprawnych / fot. Małgorzata Lisowska

Organizatorem konferencji było CAFE – CENTRE FOR ACCESS TO FOOTBALL IN EUROPE, założone i ściśle współpracujące z UEFA.  CAFE – Centrum Dostępu do Piłki Nożnej w Europie zostało ustanowione w celu działania na rzecz i zapewnienia równego dostępu do piłki nożnej na całym obszarze działalności UEFA. CAFE udziela wszystkim swoim partnerom i udziałowcom wsparcia i wskazówek. Do udziałowców tych należą Komisja Europejska (poprzez działania Europejskiego Komitetu Normalizacyjnego), UEFA jako organ nadzorujący, krajowe związki piłkarskie, ich ligi i kluby członkowskie, partnerzy EURO, niepełnosprawni kibice (ze wszystkimi rodzajami niepełnosprawności), ich rzecznicy, opiekunowie i asystenci, zorganizowane grupy niepełnosprawnych kibiców, a także inne krajowe i europejskie organizacje zajmujące się sprawami kibiców i zagadnieniami różnorodności, organizacje pozarządowe działające na rzecz niepełnosprawności i inne organizacje wykazujące zainteresowanie inicjatywą.

Wrześniowa konferencja początkowo miała się odbyć na Stadionie Narodowym w Warszawie, ale z racji opóźnień wykonawczych została przeniesiona na londyńskie Wembley. – Cieszymy się, że możemy zorganizować konferencję na stadionie Wembley, będącym jednym z najlepszych stadionów na świecie. Z przyjemnością przyjmiemy fanów niepełnosprawnych jak i pełnosprawnych z licznych krajów europejskich, a także sponsorów, przedstawicieli UEFA oraz zaproszonych prelegentów. Oczekujemy nie tylko na pomyślną konferencję we wrześniu, ale także na powrót w roli fanów na Stadion Narodowy w Polsce na UEFA 2012, aby zobaczyć kolejny znakomity i w pełni dostępny europejski stadion piłkarski – powiedziała Joyce Cook, Dyrektor Operacyjny CAFE.

Paweł Parus, szef KKN-u i Bartłomiej Skrzynia Skrzyński, Miejski Rzecznik ds. Osób Niepełnosprawnych szukają na mapie przystosowanych stacji metra / fot. Małgorzata Lisowska

Uczestnicy dyskutowali o przystosowaniu stadionów EURO 2012 do wymogów UEFA pod względem ich dostępności dla osób z różnymi niepełnosprawnościami, w tym poruszających się na wózkach, niewidomych, czy niedosłyszących. Przedstawione zostały akty prawne dotyczące instytucji oraz organizacji sportowych i stanowisk UEFA dotyczących lokalizacji i jakości miejsc niepełnosprawnych na stadionach. – Na nowym wrocławskim stadionie w-skersi mają 104 miejsca i tyle samo ich asystenci, w pełni zintegrowane z pozostałymi miejscami, nie tworząc wyalienowanej wyspy. Ponadto mamy specjalną pentlę indukcyjną dla osób niedosłyszących, co oczywiste dostępne toalety i kioski gastronomiczne i aż osiemdziesiąt miejsc parkingowych dla pojazdów osób z niepełnosprawnością – mówił w panelu dyskusyjnym Bartłomiej Skrzyński, miejski Rzecznik ds. Osób z Niepełnosprawnością, pozdrawiając uczestników od Prezydenta Wrocławia Rafała Dutkiewicza. Dzielił się też informacją o konsultacjach z głównym architektem nowej areny sportowej Maciejem Łubockim ze spółki Wrocław 2012. – Niepełnosprawni kibice już na etapie projektowym rozmawiali o swoich potrzebach, dzięki temu np. podczas owacji na stojąco w-skers i tak będzie widział to, co dzieje się na murawie. Pod koniec lipca wspólnie oglądaliśmy obiekt już na etapie wykonawczym, jest naprawdę realnie i wzorowo przyjazny – dodawał Skrzyński. – We Wrocławiu od tego sezonu kibice goszczą także na meczach żużlowych, może więc adaptujemy Cafe dla innych dyscyplin? – pytająco zakończył zwracając się w stronę organizatorów.

Swoimi doświadczeniami dzielili się także polscy partnerzy m.in. z warszawskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji, opowiadając o podejmowanych działaniach. – Będziemy chcieli jak najmocniej i najszerzej przedstawić miasta-gospodarzy Euro 2012 w Polsce, jak w nich funkcjonować – opowiadał w trakcie prezentacji Konstancja Zofia Tanjga, koordynator projektu w Stowarzyszeniu Przyjaciół Integracji. Anglicy, dzielący się dobrymi praktykami opowiadali także o tym, że najlepiej jeśli w każdym klubie jest odpowiedzialna osoba za wsparcie w-skersów, ponadto kibicowanie nie tylko niepełnosprawnych fanów rozpoczyna się w momencie zakupu biletów przez internet, w trakcie drogi na stadion, po meczu gdy zwiedzają miasto, w hotelu i w końcu kiedy wracają do domu.

Wśród prelegentów londyńskie konferencji byli także miedzy innymi byli znakomici piłkarze, tj. Danny Wallace (Manchester United), Paul Elliott (Chelsea London), Dariusz Dziekanowski (Celtic Glasgow) i Danny Mills (Leeds United). Ten ostatni został ambasadorem projektu Tolerancja przy UEFA.

Pozytywnymi projektami dzielili się także przedstawiciele Klubu Kibiców Niepełnosprawnych. – Ci, wśród niepełnosprawnych, którzy mogą – aktywizują się poprzez uprawianie sportu, ale niezwykle ważna grupa, to kibice. Dla nich to często jedyna możliwość wyjścia z domu. Jesteśmy obecni na meczach piłkarskiego Śląska Wrocław, żużlowców Sparty. Jeździmy także na wyjazdy i kibicujemy sportowcom innych dyscyplin – opowiadał Paweł Parus, prezes KKN-u i jeden z pierwszych propagatorów i inicjatorów zrzeszania i w pełni integracyjnego kibicowania. – Konsultowaliśmy także wrocławskiego stadionu i dziś także w Europie nie mamy się czego wstydzić – dodawał Michał Fitas z KKN-u.

– Polska ewoluuje, we Wrocławiu dużo się zmieniło na korzyść przyjazności i dostępności dla osób niepełnosprawnością. Na pewno warto do nas przyjechać w przyszłym roku, zapraszamy na Euro 2012 – zakończył Parus. Konferencja pozwoliła także wielu polskim przedstawicielom na wspólne debaty m.in. o audiodeskrypcji i logistyce podczas EURO 2012. Po obradach był też czas na niezwykle szybkie odwiedzanie Londynu.

(aisog)

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułBędzie kolejny łącznik A4 z S5
Następny artykułPODATKI: Podatek od spadków i darowizn – który urząd właściwy ?
Żyjemy we Wrocławiu i patrzymy na świat z perspektywy naszego miasta. A Dzielnice są różne jak tylko różne mogą być. Nader często można odwiedzić nasze wrocławskie dzielnice kultury czy sportu, ze szczególnym uwzględnieniem teatru, filmu czy Śląska.