Prezydenci Wrocławia i Lublina – Rafał Dutkiewicz i Krzysztof  Żuk wspólnie zastanawiali się, jak najlepiej zaprezentować bogactwo i unikatowość polskiej kultury w Europie. Kiedy Wrocław zdobył tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku Rafał Dutkiewicz, prezydent Wrocławia zapowiedział, że podejmie współpracę z miastami, które startowały w konkursie. Pierwsze robocze spotkanie zaplanowano na 28 i 29 września – prezydent Wrocławia spotkał się z Krzysztofem Żukiem, prezydentem Lublina.

– Z dużą uwagą śledziłem tworzenie aplikacji w Lublinie i jestem pewien podziwu wobec wykonanej przez miasto pracy – mówi Rafał Dutkiewicz. – Chciałbym, aby sukces Wrocławia stał się sukcesem całego kraju, dlatego zapraszam do rozmów, do wspólnego zastanowienia się, co znaczącego i uniwersalnego z polskiej kultury warto zaproponować Europie– tłumaczy prezydent Wrocławia.

fot. wroclaw.pl

W ramach roboczej wizyty w Lublinie prezydent Wrocławia oraz Krzysztof Czyżewski, dyrektor artystyczny ESK 2016 we Wrocławiu i Krzysztof Maj, dyrektor generalny ESK we Wrocławiu spotkali się z prezydentem Lublina oraz przedstawicielami władz miasta odpowiedzialnymi za kulturę, odwiedzili też instytucje kultury: Ośrodek Brama Grodzka „Teatr NN”,  Galerię Labirynt, Centrum Kultury, Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych Rozdroża i Warsztaty Kultury.

Lublin przyjmuje zaproszenie do współtworzenia Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku we Wrocławiu – mówił Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. – Jednocześnie chcemy przemodelować naszą aplikację, by móc zrealizować jej założenia w 2017 roku, kiedy to Lublin będzie obchodzić 700-lecie nadania praw miejskich – tłumaczył. – Wtedy lubelskie obchody w 2017 roku będą naturalną konsekwencją Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku we Wrocławiu.

Cieszę się na naszą współpracę – stwierdził Rafał Dutkiewicz. – Jeśli pewne pomysły z Lublina znajdą się w projekcie obchodów ESK we Wrocławiu to tylko przy pełnej zgodzie Lublina, przy udziale ich autorów i w dialogu.

Krzysztof Czyżewski, dyrektor artystyczny ESK 2016 we Wrocławiu podkreślił, że spotkanie obu prezydentów ma dla niego wymiar symbolicznego mostu i jest konsekwencją udziału obu miast w konkursie o tytuł ESK. – Europejską Stolicę Kultury rozumiem jako współpracę na forum europejskim miast rywalizujących o tytuł – dodał.