Politechnika Wrocławska, we współpracy z Kołem Naukowym Pojazdów i Robotów Mobilnych, już pod koniec sierpnia zorganizuje zawody Wrocław SmartMoto Challenge. W ramach wydarzenia, które w tym roku odbędzie się po raz pierwszy w Polsce, będzie miał również miejsce dwudniowy Festiwal Elektromobilności.

SmartMoto Challenge to prestiżowe, międzynarodowe zawody motocykli elektrycznych organizowane w Barcelonie i Moskwie. Organizacji tego wydarzenia w Polsce podjęła się Politechnika Wrocławska. Konkurs polega na zaprojektowaniu i zbudowaniu crossowego motocykla elektrycznego. Studenci, projektując swój pojazd, muszą uwzględnić ramę, poszycie, zawieszenie, układ hamulcowy, sterowanie, zasilanie oraz inne elementy pojazdu. Podczas zawodów oceniany jest motocykl, a także jego możliwości dynamiczne i statyczne. Oceniane są również umiejętności drużyny w aspektach biznesowych. Na wrocławskich zawodach zobaczymy w akcji 7 motocykli zbudowanych przez studentów z Polski i Rosji.
Współzawodnictwo ma na celu wykorzystanie wiedzy zdobytej na studiach w prawdziwym przemysłowym projekcie. Wrocław SmartMoto Challenge przyczyni się również do wypromowania miasta, jako jednego z czołowych ośrodków rozwoju przemysłu związanego z elektromobilnością.

W trakcie trwania zawodów, na kampusie Politechniki Wrocławskiej odbędzie się również  dwudniowy Festiwal Elektromobilności, współorganizowany z Centrum Wiedzy i Informacji Naukowo-Technicznej PWr. Podczas festiwalu swoje usługi i produkty zaprezentują firmy z branży automotive oraz związane z szeroko pojętą elektromobilnością. Zainteresowani będą mieli możliwość poznania wielu ciekawych technologicznie rozwiązań, a także nowinek  ze świata elektromobilności. Festiwal będzie również wyjątkową okazją dla odwiedzających wydarzenie, na doświadczenie przejażdżki pojazdami elektrycznymi, takimi jak samochody  TESLA modele S i X, TOYOYA Prius Plug in czy CHR Hybird.
Przewidziane są również atrakcje dla dzieci, między innymi strefa gier ekologicznych, fabryka baniek mydlanych czy zabawy sportowe.

Festiwal odbędzie się 24 i 25 sierpnia w godzinach 11:00 – 17:00 w Centrum Wiedzy i Informacji Naukowo-Technicznej Politechniki Wrocławskiej (pl. Grunwaldzki 11) oraz na Pasażu Studentów PWr.
26 sierpnia impreza przeniesie się na na tor off-road przy Wzgórzu Kilimandżaro we Wrocławiu (ul. Chopina) i trwać będzieod 10:00 do 16:00.
Patronat Honorowy nad wydarzeniem objęli Minister Energii, Minister Infrastruktury, Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Minister Środowiska oraz Marszałek Województwa Dolnośląskiego i Prezydent Miasta Wrocław. Zadanie dofinansowano ze środków budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego, dzięki zwycięstwu w programie „Aktywny Dolny Śląsk”.


Autor: Ola Sopuch
Zdjęcie: mat. prasowe