Wrocławscy radni w czasie czerwcowej sesji pochylili głowy nad sprawą żłobków w mieście. W przytoczonych wypowiedziach widać spory optymizm. Statystycznie nasze miasto znajduje się w europejskiej czołówce poziomu opieki nad najmłodszymi.


W imieniu prezydenta Rafała Dutkiewicza kwestię żłobków omówiła Joanna Nyczak – . W swoim przemówieniu na LVII Sesji Rady Miejskiej Wrocławia wskazała na pomyślny rozwój poziomu opieki  nad dziećmi do lat 3 w przeciągu ostatnich kilkunastu lat.

Według danych przytoczonych przez Joannę Nyczak (dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miejskiego) w 2007 roku miasto dysponowało jedynie 1056 miejscami w żłobkach, a liczbę tę udało się podnieść do 4367 na stan obecny (chodzi o miejsca finansowane przez gminę).

Miasto stara się wesprzeć finansowo utrzymanie ponad 75% wszystkich dostępnych na jego terenie żłobków. Spowodowało to znaczne zwiększenie wysokości budżetu poświęcanego na to zadanie. Dla roku 2007 podatnicy włożyli w żłobki niemal 10 mln zł, ale wartość ta wzrosła do 45 mln zł na 2018 rok.

– Gdy średnia opieka nad dziećmi w Polsce wynosi blisko 10%, my jako Wrocław jesteśmy w stanie zatroszczyć się o 36% najmłodszych w żłobkach – przyznaje w swoim sprawozdaniu Joanna Nyczak.

Warto zaznaczyć, że Wrocław ma lepszy wynik niż średnia unijna, która wynosi 33%. Dodatkowo w latach 2019-2021 miasto planuje zwiększyć liczbę miejsc w żłobkach publicznych o kolejne 19%. Wiąże się to z budową nowych ośrodków m.in. na ulicy Sygnałowej w pobliżu os. Jagodno. Tam powstanie blisko 220 nowych miejsc (dedykowanych dla 7 grup wiekowych), na które przewidziano budżet w wysokości 13,14 mln złotych. Drugi planowany żłobek pojawi się na ul. Sołtysowickiej 9a, który pomieści 150 dzieci w 5 różnych grupach wiekowych. Koszt tej inwestycji opiewa na kwotę 9,3 mln zł.

 


Autor: Wojciech Kosek
Zdjęcie: pixabay.com