Idea banków czasu opiera się na wzajemnej, nieodpłatnej wymianie usług. Za każdą godzinę zainwestowaną w pomoc innym otrzymujemy dokładnie taką samą ilość czasu, którą możemy wykorzystać na naukę języka obcego, pomoc w pracach domowych, czy skorzystać z opiekunki dla naszego dziecka.

Działanie banków czasu jest bardzo proste. Każda osoba, niezależnie od wieku oraz posiadanych umiejętności, może się zapisać i przystąpić do wymiany posiadanych przez siebie umiejętności. Służy do tego specjalna platforma internetowa, na której uczestnicy umieszczają swoje oferty i przechowują zarobione godziny.

Na świecie istnieje już wiele podobnych systemów nieodpłatnej pomocy. W Polsce najpopularniejszy jest Poznański Bank Czasu, prowadzony przez stowarzyszenie Lepszy Świat. To właśnie na jego podstawie ma powstać wrocławska wersja takiego banku.

Marta i Tomek - organizatorzy Wrocławskiego Banku Czasu
Marta i Tomek – organizatorzy Wrocławskiego Banku Czasu

Pomysłodawcą i organizatorem utworzenia banku we Wrocławiu jest Marta Gajewska. Wszystko zaczęło się niespodziewanie.

– Zaczęłam o tym czytać. Nie minęło dużo czasu, a już zakładałam grupę na Facebooku, zebrałam ludzi. Wkrótce zaczęliśmy się spotykać, rozmawiać – mówi Gajewska.

Wszystko potoczyło się bardzo szybko. Idea pojawiła się na początku grudnia ubiegłego roku, a obecnie zrzesza już ponad 240 członków, i ciągle przybywają nowi.

Organizatorzy szybko przeszli od słów do czynów. Pierwsze oficjalne spotkanie Wrocławskiego Banku Czasu odbyło się 22 stycznia w Księgarni Hiszpańskiej La Librería Española de Wrocław. Podczas zebrania zostały poruszone podstawowe problemy, dotyczące platformy, która zostanie udostępniona przez Poznański bank, a także promocji i regulaminów. Pierwsze kroki zostały już poczynione, wstępne decyzje i ustalenia zapadły. Obecnie to już kwestia tygodni, nim pierwsi uczestniczy zalogują się na nowo powstałym serwisie.

– Nie chodzi tylko o zrobienie czegoś fajnego, ta inicjatywa ma na celu integrację społeczną – twierdzi Tomek, jeden z organizatorów.

Idea Banku Czasu ma na celu pomoc, zarówno osobom młodym, studentom, jak i seniorom. Nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o przystępowanie do programu czy zakres posiadanych umiejętności. Każdy już od pierwszych dni będzie mógł korzystać z ofert umieszczanych w serwisie, wystarczy jedynie spotkanie z animatorem, który przeprowadzi krótką rozmowę, założy nam konto oraz wyjaśni sposób działania banku. Ma to na celu ograniczenie niechcianych ofert, które mógłby zmienić bank w zwykłą tablicę ogłoszeń.

– Poznański bank, mimo że nie działa z rozmachem, działa bardzo dobrze. Stowarzyszenie Lepszy Świat postawiło na jakość oferowanych usług – wyjaśnia Tomek.

Wkrótce organizatorzy zapowiadają kolejne otwarte dla wszystkich spotkanie, a także warsztaty, których celem będzie zachęcenie nowych osób do rejestrowania się na platformie. Obecnie prace idą pełną parą. Wkrótce powinniśmy spodziewać się kolejnych informacji. Trzymamy kciuki.

 Autor | Patryk Wolny