Wrocławska .Nowoczesna podsumowała wybory samorządowe na Dolnym Śląsku. Jednocześnie ogłosiła również założenie własnego klubu, w którym znajdzie się co najmniej pięciu radnych tej formacji.

W wyborach samorządowych we Wrocławiu, Nowoczesna wystartowała z list Koalicji Obywatelskiej razem z Platformą Obywatelską. W Radzie Miasta z tego komitetu znalazło się ostatecznie pięć osób – Dorota Galant, Jolanta Niezgodzka, Magdalena Razik-Trziszka, Piotr Uhle oraz Tadeusz Grabarek. Z listy KWW Rafała Dutkiewicza – Sojusz dla Wrocławia dostało się jeszcze dwóch jej członków, a mianowicie Tomasz Hanczerek i Agnieszka Kędzierska.

– Tomasz Hanczarek i Agnieszka Kędzierska wystartowali z listy komitetu Dutkiewicza, ale była to osobista decyzja Grzegorza Schetyny i, jak wszystko na to wskazuje, błędna. Po raz kolejny Grzegorz Schetyna pomylił się w swoich rachunkach, dotyczących wyborów samorządowych na Dolnym Śląsku – mówił Tadeusz Grabarek, przewodniczący Nowoczesnej na Dolnym Śląsku.

Z list Koalicji Obywatelskiej mandat do Rady Miasta otrzymało ostatecznie 17 kandydatów.

 – Myślę, że ten sukces nie byłby możliwy, gdyby nie dobra współpraca w ramach Koalicji Obywatelskiej. Moje osobiste relacje z Jarosławem Dudą były doskonałe, udało nam się stworzyć mocne listy do samorządu – mówił Grabarek. – Odnieśliśmy wspólny sukces. Serdeczne podziękowania dla Jarosława Dudy, który potrafił nas wszystkich zjednoczyć.

Jednak zjednoczenie to nie trwało długo. Jak zapowiedział szef Nowoczesnej na Dolnym Śląsku, radni tej partii stworzą osobny klub w Radzie Miejskiej Wrocławia. Jak na razie klub ten liczyć będzie pięciu członków. Czy znajdą się w nich również radni z listy Rafała Dutkiewicza – nie wiadomo. Jak mówi Grabarek, będzie to ich osobista decyzja.

– Nie rozmawialiśmy jeszcze na ten temat. W kampanii ich nie popieraliśmy, bo prawo nam tego zabraniało, jeśli chodzi o te krzyżowe poparcie. Czy będą w naszym klubie, czy w klubie nazwijmy to „samorządowym”, to będzie ich osobista decyzja – podsumował Tadeusz Grabarek.

Taka decyzja działaczy Nowoczesnej nie jest jednak równoznaczna z stawianiem się w opozycji do Jacka Sutryka. Jak zapowiadają działacze, mają zamiar wspierać nowego prezydenta i współpracować z Platformą Obywatelską, ale jako jej niezależny koalicjant.

– Będziemy w koalicji, do której, niewykluczone, zaprosimy klub Rafała Dutkiewicza czy jakiś klub samorządowy. Ja politykę rozumiem nie jako dzielenie łupów i naszych oczekiwań w tej chwili nie artykułujemy. Jeśli chodzi o wiceprezydentów Wrocławia, to Jacek Sutryk będzie decydował o tym. Jeśli pokaże nam, jak będzie wyglądał ustrój miasta i jakich wiceprezydentów potrzebuje, to my poszukamy w naszych szeregach odpowiedniej, kompetentnej osoby. Jeśli nie znajdziemy jej ściśle wśród Nowoczesnej, to nie wykluczamy poparcia czy wskazania naszego sympatyka – zapowiada Tadeusz Grabarek.

Nazwisko Grabarka pojawiło się wśród propozycji kandydatów na szefa Rady Miasta. Główny zainteresowany nie ukrywa, że ma na to ambicje i jeśli taka będzie wola radnych, to podejmie się sprawowania tej funkcji.


Autor: Ola Sopuch
Zdjęcie: Ola Sopuch