ZWROT – Festiwal Dolnośląskich Teatrów Offowych zaprasza na teatralny weekend 15-17 września. Podczas pierwszej edycji festiwalu wydarzenia prezentowane będą w kilku przestrzeniach: Studiu Na Grobli, Sali Teatru Laboratorium, Imparcie oraz Barbarze. Karnet na cały festiwal to koszt 50 złotych. 

Wrocławska Offensywa Teatralna jest zjednoczoną grupą teatrów niezależnych. Do niedawna każdy z nich działał na własną rękę. Sytuacja się zmieniła i połączono siły. WrOT to twórcy spektakli dramatycznych, lalkowych, muzycznych, ruchowych, przedstawiciele teatru poszukującego, teatru opowieści, teatru rozrywkowego, uznane i początkujące grupy teatralne, wolni strzelcy, animatorzy kultury, słowem: wszyscy, którym bliska jest wrocławska scena niezależna.

Offensywa wzięła się ze spotkań kuluarowych – mówi Katarzyna Baraniecka, założycielka Teatru Kombinat, reżyserka spektaklu „Ojcze nasz”, który będzie prezentowany podczas festiwalu.- Próbowaliśmy sami z osobna zaistnieć w tym mieście, z marnym skutkiem. Spotykając się po pracy mówiliśmy o tych samych problemach, braku własnego miejsca, pieniędzy. Postanowiliśmy sprawdzić ile jest takich niezależnych grup tułających się po piwnicach. Doszliśmy do wniosku, że będzie nam łatwiej w rozmowach z miastem, grantodawcami, kiedy będziemy silną grupą,  ktora ma zaplecze. Jako off  nie istniejemy w tym mieście. Chcieliśmy to zmienić. Popatrzmy na Poznań, gdzie takie teatry mają miejsca do prezentacji, a my albo robimy po kątach, albo musimy wynajmować przestrzeń za dużą kasę. Głównym celem jest pokazać władzom tego miasta, że jest w nas duży potencjał, ale nie jesteśmy wspierani. Nie mamy swojego miejsca, gdzie mielibyśmy szansę regularlnego występowania. A na tym nam zależy – tłumaczy Baraniecka.

Jak mówią twórcy, z dumą zaprezentują swoje pierwsze dziecko. Pokażą widzom różne twarze teatru, teatr radosny i smutny, piękny i przerażający, teatr ambitny i lekki, teatr, który wyrósł z czystej i nieskrępowanej chęci tworzenia. Teatr rozmawiający z widzem. Teatr, o którego istnieniu nie mieliście dotąd pojęcia.

Po spektaklach będzie działał klub festiwalowy w Starym Klasztorze i Starej Piwnicy. A razem z WrOTem zaprasza ekipa IntegrArte – organizacja zrzeszająca artystów, oraz ludzi chcących aktywnie przyczynić się do powstawania nowej jakości w polskiej przestrzeni publicznej.

 


ROZKŁAD JAZDY:

PIĄTEK (15.09.2017)
12:00-14:00 Da się! Off a samorządy – panel dyskusyjny V Zjazd Ogólnopolskiej Offensywy Teatralnej /Barbara/
15:00 Otwarcie festiwalu /Studio Na Grobli/
15:15 Angry man – wariacje w obronie gniewu – prezentacja pracy nad spektaklem Studio Matejka /Studio Na Grobli/
16:30 Stacja 6 Zespół Prisma Artem/ Teatr S-Tworzywo /Impart, scena kameralna/
18:00 Parantela Wrocławski Teatr Radioaktywny /Impart, scena teatralna/
20:00 Las PSYCHOTEATR /Barbara/
21:30 Triodram – The OFFicial Fan Pejcza/ Zespół DyplomATA /Sala Teatru Laboratorium/
23:00 FALE / Syreni Song Teatr Fru /Studio Na Grobli/
00:30 Klub festiwalowy pod wodzą IntegrArte / Stary Klasztor /


SOBOTA (16.09.2017)

12:00-14:00 Co począć z taką legendą? O offie we Wrocławiu – panel dyskusyjny V Zjazd Ogólnopolskiej Offensywy Teatralnej /Babara/
15:00 Wszyscy=bogowie we krwi c /Studio Na Grobli/
17:00 Damy i huzary Teatr Sztampa Wrocław /Impart, scena teatralna/
18:30 W stanie Teatr Korba /Impart, scena kameralna/
20:00 Atrapa i Utopia Iwona Konecka /Barbara/
21:30 Camille Kamila Klamut /Sala Teatru Laboratorium/
23:00 Sprzedam Małgorzata Szczerbowska/Kaczmarek /Barbara/
00:30 Klub festiwalowy pod wodzą IntegrArte / Stara Piwnica /


NIEDZIELA (17.09.2017)

15:00 Alicja w krainie kwantów ProtoCIAŁO /Impart, scena teatralna/
16:00 Ojcze nasz Teatr Kombinat /Impart, kameralna/
18:00 Witaj w moim domu. Medytacja o kobiecie z wydm Fundacja Zarzewie /Studio na Grobli/
19:30 Fraktal – struktura świadomości Teatr Ekstrawersja /Barbara/
21:00 dzień:noc:DZIEŃ Towarzystwo Kultury Czynnej / teatr Studio Czyczkowy /Sala Teatru Laboratorium/
23:30 Zakończenie festiwalu – muzyczna scena WrOTu, którą również ogarnia IntegrArte / Stary Klasztor/


Bilety (5zł jeden spektakl, 20 zł karnet na cały dzień, 50 zł karnet na cały festiwal) w sprzedaży w sekretariacie Instytutu im. Jerzego Grotowskiego (Przejście Żelaźnicze, Rynek-Ratusz 27) w dni robocze w godzinach od 10:00 do 16:00 oraz przed spektaklami.
Informacje o biletach: s.majcher@grotowski-institute.art.pl


Autor: Sabina Misakiewicz