W rozpoczynającym się sezonie artystycznym Wrocławski Teatr Lalek będzie kontynuował  wytyczoną trzy lata temu linię repertuarową. We wszystkich przedsięwzięciach zwraca się przede wszystkim ku nowej dramaturgii.

Do pracy nad nowymi sztukami – najczęściej pisanymi specjalnie na nasze zamówienie – WTL stara się zapraszać artystów, którzy uznanie zdobyli dzięki spektaklom dla dorosłych, a twórczość przeznaczoną dla młodszych widzów traktują jako wyzwanie i przygodę. Teatr pozostaje także otwarty na inicjatywy członków zespołu aktorskiego i z radością korzysta z ich doświadczenia.

Sezon 2015/16 w całości dedykowany jest najmłodszym widzom. WTL chce być teatrem, w którym już kilkulatki mogą zetknąć się z bogactwem form teatralnych, zarówno tradycyjnych, jak i nowoczesnych – od klasycznych technik lalkowych po projekcje multimedialne, taniec współczesny czy teksty z nurtu postdramatycznego.

W roku 2016 WTL obchodzi jubileusz siedemdziesięciolecia. Zdaniem władz teatru najlepszym sposobem na uczczenie tej rocznicy będzie widowiskowy, nowoczesny spektakl na Dużej Scenie, którym będą mogli cieszyć się najmłodsi. Jubileuszowa premiera otworzy 4. edycję Przeglądu Nowego Teatru Dla Dzieci, który tradycyjnie już będzie kilkudniowym świętem sztuk performatywnych – zarówno tych dla dzieci (spektakle z całej Polski i zza granicy), jak i tych współtworzonych przez nie podczas bezpłatnych warsztatów w Ogrodzie Staromiejskim. Wydarzenia towarzyszące premierze to m.in. uroczystości jubileuszowe na Dużej Scenie oraz rocznicowe wydawnictwo, poświęcone 70-letniej historii teatru.

Druga część obchodów jubileuszu nastąpi w październiku 2016 wraz z otwarciem wielkiej monograficznej wystawy prac Jadwigi Mydlarskiej-Kowal, wybitnej scenografki przez wiele lat związanej z Wrocławskim Teatrem Lalek i współtworzącej (wraz z Wiesławem Hejną) jego najsłynniejsze spektakle. Ekspozycja, przygotowana we współpracy z Centrum Scenografii Polskiej, obejmie elementy scenograficzne (lalki, kostiumy, projekty) stworzone nie tylko do spektakli WTL, z którym artystka była związana na stałe, ale także i innych teatrów.

Na sezon 2015/16 Wrocławski Teatr Lalek zaplanował pięć premier:

1. „MIRAŻE” / reż. Ewelina Marciniak / 12 września 2015 / Duża Scena

tekst Szczepan Orłowski / reżyseria Ewelina Marciniak / scenografia i kostiumy Natalia Mleczak / muzyka (na żywo) Joanna Halszka Sokołowska / choreografia Izabela Chlewińska / reżyseria światła Katarzyna Borkowska / asystent reżysera Roksana Miner / inspicjent Małgorzata Mańko-Drozd

2. „KRĘCIPUPA” / reż. Tomasz Maśląkowski / 17 października 2015 / Scena na Piętrze

scenariusz, scenografia, reżyseria Tomasz Maśląkowski / muzyka Grzegorz Mazoń / choreografia Maćko Prusak

Koprodukcja Fundacji LALE.Teatr i Wrocławskiego Teatru Lalek
Spektakl zrealizowany ze środków finansowych Miasta Wrocław

3.  „A MORZE NIE” [tytuł roboczy] / reż. Michał Derlatka / 14 listopada 2015 / Scena Kameralna

tekst Malina Prześluga / reżyseria Michał Derlatka / scenografia Michał Dracz / muzyka Igor Gawlikowski

Tekst Maliny Prześlugi zdobył Grand Prix ostatniej edycji Konkursu Na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży.

4.  „ZOSTAŃ MOIM PRZYJACIELEM” / reż. Tomasz Man / 19 lutego 2016 / Scena na Piętrze / Scena Kameralna

tekst i reżyseria Tomasz Man / scenografia Aneta Piekarska-Man

5. „OCEANARIUM” [tytuł roboczy] / reż. Martyna Majewska / 28 maja 2016 / Duża Scena
tekst Małgorzata Sikorska-Miszczuk / reżyseria Martyna Majewska / scenografia i kostiumy Anna Haudek / muzyka Dawid Majewski / reżyseria świateł Jakub Lech spektakl na otwarcie 4. Przeglądu Nowego Teatru dla Dzieci i jubileusz 70-lecia Wrocławskiego Teatru Lale

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł„Everyman” z Chiwetelem Ejioforem ponownie w Multikinie!
Następny artykuł„Miraże” [PREMIERA]
Żyjemy we Wrocławiu i patrzymy na świat z perspektywy naszego miasta. A Dzielnice są różne jak tylko różne mogą być. Nader często można odwiedzić nasze wrocławskie dzielnice kultury czy sportu, ze szczególnym uwzględnieniem teatru, filmu czy Śląska.